63. MP w Rybniku: pierwszy tytuł Anny Borowskiej, srebro dla Julii Kowalczyk

Wielkie emocje towarzyszyły pierwszemu dniu 63. Mistrzostw Polski w Rybniku. W kategorii -57kg w finale spotkały się dwie zawodniczki miejscowych klubów: Anna Borowska (KS Kejza Team) i Julia Kowalczyk (KS Polonia Rybnik). Pierwszy seniorski tytuł w karierze zdobyła Anna Borowska, która założyła skuteczne trzymanie.

W drodze do walki o złoto Anna Borowska, była Mistrzyni Europy Juniorek, wygrała z Pauliną Woźniak, Moniką Olejnik i Zuzanną Łogożną. Natomiast Julia Kowalczyk, brązowa medalistka niedawnych Mistrzostw Świata Seniorek w Tokio i aktualna Młodzieżowa Mistrzyni Europy, pokonała Vanessę Machnicką, Martę Łukasiak i Annę Dąbrowską. Tytułu nie broniła Arleta Podolak (KS Gwardia Warszawa).

W wadze -52kg triumfowała koleżanka klubowa Julii Kowalczyk – Agata Perenc, dla której to 5. mistrzostwo kraju w gronie seniorek. Drugie miejsce zajęła Karolina Pieńkowska (AZS UW Warszawa). W najniższej kat. -48kg już po raz 8. na najwyższym stopniu podium stanęła Ewa Konieczny (GKS Czarni Bytom).

Bardzo silną obsadę miała kategoria wagowa -63kg. Najlepsza okazała się Agata Ozdoba-Błach (KS AZS AWF Wrocław), która w swoim dorobku ma brązowe krążki MŚ i ME Seniorek. W MP zwyciężyła po raz szósty. Srebro dla Karoliny Tałach-Gast (SGKS Wybrzeże Gdańsk), a brąz dla Wicemistrzyni Świata Kadetek z 2017 roku Natalii Kropskiej (GKS Czarni Bytom) i aktualnej Wicemistrzyni Europy Juniorek Angelika Szymańska (MKS Olimpijczyk Włocławek).

Do niespodzianki doszło w wadze -60kg, w której złoty medal odebrał Adrian Wala (AZS AWF Katowice). Po tytuł wicemistrzowski sięgnął pochodzący z Izraela Tomer Golomb (UKJ 225 Warszawa). Srebrny medalista świetnie zadebiutował w reprezentacji Polski zdobywając latem brąz Grand Prix w Zagrzebiu.

Podobnie jak w 2018 roku w Warszawie do finału wagi -66kg dotarli Patryk Wawrzyczek (PTS "Janosik" Bielsko-Biała) i Łukasz Golus (GKS Czarni Bytom). Tytuł pozostał w rękach pierwszego z zawodników, który od sierpniowych dobrych walk podczas Mistrzostw Świata w Japonii robi olbrzymi progres. W eliminacjach odpadł Tomasz Czerniawski (AZS UW Warszawa), ubiegłoroczny Mistrz Polski w wadze -73kg. A w tej kategorii tym razem złoto dla Wiktora Mrówczyńskiego (AZS AWF Katowice), który dzielnie walczył podczas MŚ w Tokio. Srebro zdobył zmagający się ostatnio z kontuzjami Michał Bartusik (UKJ Millenium Rzeszów).