POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Agata Ozdoba - wygrałam najważniejszą walkę w karierze i mam brąz Mistrzostw Świata

Dziś startowało trzech Polaków. Karolina Tałach w kat. -63 kg. pierwszy swój pojedynek wygrała przed czasem z zawodniczką z Kazachstanu Dilbar Umiraliyeva. Karolina w drugiej walce zmierzyła się z Amy Livesey (Wielka Brytania), przegrywając na Ippon. W kat -81 kg startował Damian Szwarnowiecki. Polak pierwszą walkę wygrał w 48 sekundzie z Portugalczykiem Joao Marthino. Drugą swoją walkę stoczył z zawodnikiem z Holandii Frankiem De Witt (2WRL). Ostatecznie odpadając z turnieju. W kat. -63 kg. brąz wywalczyła Agata Ozdoba.

- Drugi raz walcząc z Martyną Trajdos musiałam zmienić taktykę, aby ją zaskoczyć i to się udało. Wygrałam najważniejszą walkę w karierze i mam brąz Mistrzostw Świata - mówi Agata Ozdoba (-63kg), która odniosła dziś życiowy sukces na tatami w Budapeszcie.

Po zakończeniu kariery przez Katarzynę Kłys (-70kg), ostatnią polską medalistkę MŚ, najbardziej doświadczoną zawodniczką w kadrze jest Agata Ozdoba. Judoczka AZS AWF Wrocław jest także najbardziej doświadczona, bowiem ma brąz z Mistrzostw Europy w 2014 roku.

- Miesiąc temu wygrałam European Open w Mińsku i to był dobry prognostyk przed Mistrzostwami Świata. To były zawody dużo słabsze, niższej rangi, ale ja dobrze walczyłam, dużo rzucałam i czułam, że w Budapeszcie może być dobry wynik. Poza tym wreszcie mogłam posłuchać zagranego dla mnie Mazurka Dąbrowskiego. A dziś cieszę się, że wreszcie stanęłam na podium tak dużego turnieju - powiedziała Agata Ozdoba, która w reprezentacji trenuje z Marianem Tałajem i Łukaszem Błachem.

Dziś w węgierskiej stolicy Agata wygrała aż 5 walk. Wszystko zaczęło się od zwycięstwa z Rumunką Adeliną Stefanią Dobre. - Pierwsze walki zawsze są bardzo trudne. Ja nigdy nie patrzę na losowanie, dopiero po rozgrzewce dowiadują się kto jest rywalką. Nie wiem która zawodniczka będzie później. Rumunkę ciężko było mi rzucić, ale na szczęście wygrywałam, rozgrzałam się i odzyskałam moje czucie.

Jednym z najważniejszych pojedynków był ten z Włoszką Edwige Gwend. Polka pokonała ją także podczas walki o brąz ME we Francji. Agata Ozdoba doszła aż do półfinału, w którym minimalnie w dogrywce jednym shido przegrała z późniejszą złotą medalistką Clarisse Agbegnenou z Francji.

- Nie, niedosytu nie odczuwam, bo mam swój medal. Clarisse Agbegnenou ciężko czymkolwiek zaskoczyć. Mogłam jeszcze poczekać na kontrę z jej osoto gari, może coś by wyszło z tego. Potem wyszłam maksymalnie skoncentrowana do walki z Martyną Trajdos. Znamy się od lat, czasem porozmawiamy, ale na pewno nie przyjaźnimy się, mimo że Martyna mówi po polsku. Ją też ciężko zaskoczyć, ale zmieniłam taktykę i wszystko skończyło się sukcesem - przyznała medalistka MŚ.

Agata Ozdoba jest medalistką Mistrzostw Świata i Europy, do zdobycia pozostał jej medal Igrzysk Olimpijskich. - Do Olimpiady w Tokio pozostały 3 lata, to dużo czasu, trudno dziś powiedzieć co będzie w 2020 roku. Na razie szykujemy się do ślubu z Łukaszem, który odbędzie się 16 września.

Agata Ozdoba i Łukasz Błach od dawna są parą. Dziś Łukasz, wielokrotny Mistrz Polski to II trener kadry, asystent Mariana Tałaja.

- Potrafimy oddzielić sprawy sportowe od zawodowych. Na pewno to, że jesteśmy parą z jednej strony jest dla nas w relacji zawodniczka-trener komfortowe, ale z drugiej czasem bywa... trudne czy wręcz kłopotliwe. Ale jak mówię, wiemy, że na zgrupowaniu i na zawodach Agata jest judoczką, a ja asystentem głównego trenera. Najważniejsze, że nasza współpraca sportowa przyniosła medal MŚ - mówił Łukasz Błach.

Ślub Agaty i Łukasza odbędzie się w restauracji "Słociak" pod Opolem. Z pewnością nie zabraknie wielu gości ze świata judo. - Do ślubu zostało niewiele czasu, a po Mistrzostwach Świata czekają mnie jeszcze praktyki w jednej z firm w związku ze studiami na psychologii. A po uroczystości długiej przerwy nie będzie, mam już zaplanowane starty - mówi Agata Ozdoba.