POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Aleksandra Kaleta - wyjazd do Japonii jest dla mnie dużą szansą

- Po raz pierwszy jadę do Japonii i wierzę, że 2-tygodniowe zgrupowanie będzie możliwością podniesienia swojego poziomu sportowego - mówi aktualna wicemistrzyni Polski Seniorek w wadze -52kg Aleksandra Kaleta.

Reprezentanci Polski pod wodzą głównego trenera Mirosława Błachnio w niedzielę 7 kwietnia wylatują na treningi do Japonii. Najpierw przebywać będą w Takasaki, a następnie na jednym z najmocniejszych japońskich Uniwersytetów Tokai. W kategorii -52kg są trzy zawodniczki - złota medalistka MPS Agata Perenc (Polonia Rybnik), srebrna Aleksandra Kaleta (Judo Wolbrom) i brązowa Karolina Pieńkowska (AZS UW Warszawa).

- Nigdy wcześniej nie walczyłam na żadnym turnieju w Japonii, ani też nie uczestniczyłam w obozie czy campie. Już za kilka dni po raz pierwszy udam się do kolebki judo i wierzę, że 2-tygodniowe zgrupowanie będzie możliwością podniesienia swojego poziomu sportowego, a także poznania kultury Japonii - powiedziała 21-letnia zawodniczka.

Poprzedni sezon był dla Aleksandry Kalety ostatnim w kategorii juniorek. Zdobyła Mistrzostwo Polski, potem zdobyła brązowe medale na zawodach Pucharu Europy w stolicy Bośni i Hercegowiny Sarajewie, hiszpańskiej La Coruni oraz Gdyni. Uwieńczeniem dobrego 2018 roku był brązowy krążek Mistrzostw Świata Juniorów w Nassau. Podczas tego samego turnieju na Bahamach brąz wywalczył Iwo Baraniewski (-100kg).

- Dopiero wchodzę w kategorię seniorską, a główną impreza, na którą się przygotowują sa Młodzieżowe Mistrzostwa Europy na początku listopada w rosyjskim Iżewsku - dodała judoczka z Wolbromia, która kilka dni temu otrzymała nagrodę za osiągnięte wyniki sportowe od Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom, Adama Zielnika.

Pierwsze starty w międzynarodowych turniejach seniorskich, m.in. Grand Prix w holenderskiej Hadze oraz European Open w Oberwart i Pradze, były bardzo trudne dla Aleksandry Kalety. W Czechach startowała w wadze -57kg.

- Z pewnością na zawodach seniorskich jest wyższy poziom i dużo bardziej doświadczone zawodniczki. Kategorii nie zamierzam na razie zmieniać, a w Pradze był to tylko jednorazowy występ w wyższej wadze. Jeśli chodzi o zawody po powrocie z Japonii, wystąpię w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Europy w Rosji - przyznała.