POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

AMP w Pile: mistrzem z wicemistrzem, ale w innych wagach

Z udziałem 282 judoków – 194 mężczyzn i 88 kobiet – do niedzieli rozgrywane będą Akademickie Mistrzostwa Polski w Pile. Gospodarzem zawodów jest tamtejsza Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica.

Na liście startowej są m.in. złoty i srebrny medalista ubiegłorocznych MP Seniorów w Warszawie w kategorii -73kg - Tomasz Czerniawski (Politechnika Warszawska) i Mateusz Garbacz (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach). Rok temu w tej wadze w Pucharze Europy w Belgradzie złoto zdobył kolejny z uczestników turnieju w Pile Ksawery Morka (AWF w Warszawie).

- Tym razem nie będzie naszego kolejnego pojedynku, chyba że Tomek również wystartuję w wyższej kategorii. Jednorazowo zdecydowałem się na występ w wadze -81kg. Udział w AMP jest dla mnie kolejnym sprawdzianem w rywalizacji krajowej, a co więcej walczę też o stypendium z uczelni, które jest teraz moim największym źródłem dochodu. Odkąd jestem studentem biorę udział w tym turnieju w każdym roku – powiedział Mateusz Garbacz, srebrny medalista Mistrzostw Polski Seniorów z 2017 i 2018 roku.

Zawodnik z Kielc do tej pory 3-krotnie triumfował i raz zdobył srebrny medal AMP w kat. -73kg. Dodał, że liczy na kolejny medal w Pile.

- Podczas AMP wygrywałem między innymi z Tomkiem Kowalskim, Tomkiem Czerniawskim, Michałem Bartusikiem, Staśkiem Dąbrowskim, Jackiem Bryszem oraz z wieloma innymi utytulowanymi zawodnikami. Jedyna walkę w 2016 roku przegrałem stosunkiem kar z Wiktorem Mrówczyńskim – dodał Mateusz Garbacz, który podczas niedawnych zawodów drużynowych New York Open wygrał z jednym z najlepszych zawodników wagi -66kg Baruchem Shmailovem z Izraela.

W AMP w Pile najwięcej swych zawodników i zawodniczek mają AWF w Katowicach – 25, Politechnika Warszawska – 22, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – 21, Uniwersytet Warszawski – 18. Wśród zgłoszonych są np. -52kg Aleksandra Kaleta (AWF w Krakowie), Katarzyna Wiszniewska (PWSZ w Pile), +78kg Anna Załęczna (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) oraz -100kg Oleksii Lysenko (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), Dominik Majowski (AWFiS w Gdańsk).