POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

European Games: Daria Pogorzelec – od Baku wiele się zmieniło

- Od pierwszej edycji Igrzysk Europy w Baku wiele się zmieniło: przepisy walki w judo, moja kategoria wagowa i wiek, sposób przygotowań, a także… kolor włosów – mówi Daria Pogorzelec (-70kg) przygotowująca się do European Games i Mistrzostw Europy w Mińsku.

Już tylko kilka dni dzieli naszych reprezentantów od najważniejszych zawodów pierwszej części sezonu przedolimpijskiego – na Białorusi Biało-Czerwoni walczyć będą o medale Igrzysk Europy i jednocześnie Mistrzostw Europy, a także o punkty do rankingu olimpijskiego do Tokyo 2020.

- Pierwsza edycja European Games w Baku w 2015 roku była rewelacyjna. Impreza do złudzenia przypominała Igrzyska Olimpijskie, zwłaszcza w kwestii organizacji i panującej wokół atmosfery. Miałam porównanie z Igrzyskami w Londynie w 2012 roku – przyznała Daria Pogorzelec (Wybrzeże Gdańsk).

Tuż przed Igrzyskami Europy Polka gościła w Baku, gdzie świetnie spisała się w zawodach Grand Slam zdobywając brązowy medal. Pokonała m.in. dwie znakomite rywalki Amerykankę Kaylę Harrison i Holenderkę Marhinde Verkerk. Niestety kilka tygodni później nie udało się jej stanąć na podium European Games w Azerbejdżanie.

- Nie jechałam wtedy jako faworytka, przynajmniej nigdy tego tak nie odbierałam. Tamtych zawodów nie mogę zaliczyć do udanych, ale z drugiej strony właśnie w Baku pokonałam po raz pierwszy w życiu bardzo trudną rywalkę Węgierkę Abigel Joo – powiedziała Daria Pogorzelec startują wówczas w wadze -78kg.

Przez 4 lata wiele się zmieniło w życiu sportowym zawodniczki z Trójmiasta. – Inne są przepisy walki w judo, moja kategoria wagowa i wiek, sposób przygotowań, a także... kolor włosów. Jestem na każdym zgrupowaniu centralnym, trenuję z kadrą i sumiennie realizuję program. Ze zdrowiem też jest wszystko dobrze – dodała reprezentantka Polski.

Biało-Czerwoni zakończyli już ostatnie zgrupowanie pod wodzą selekcjonera Mirosława Błachnio, czekają już na wyjazd do Mińska, losowanie i walki.

- Trener kadry kładzie ogromny nacisk na przygotowanie motoryczne, szczególnie na siłę i wytrzymałość siłową. Bardzo częstym elementem treningów są też walki sędziowane lub turnieje drużynowe – mówiła Daria Pogorzelec, 5. zawodniczka Mistrzostw Świata w 2015 roku i 7. judoczka Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku. W ME zdobywała medale w kategorii kadetek, juniorek i młodzieżowców, a czeka jeszcze na krążek w indywidualnych zawodach seniorek.