POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Gala jubileuszowa z okazji 60-lecia Polskiego Związku Judo

Z udziałem sław polskiego judo - medalistów największych zawodów, przedstawicieli rządu Rzeczypospolitej Polskiej, a także oficjeli z Międzynarodowej i Europejskiej Federacji w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się gala jubileuszowa z okazji 60-lecia Polskiego Związku Judo. Gospodarzem uroczystości był prezes Związku Jacek Zawadka, a całość sprawnie poprowadził red. Jacek Kurowski.

- Witam na gali 60-lecia Polskiego Związku Judo. Dokonaliście wielkich rzeczy, byliście wielkimi sportowcami - zwrócił się do znakomitych judoczek i judoków, a teraz czas aby wszystko wróciło na swoje tory i żeby przyszedł wymarzony medal olimpijski. To jest dobrym moment abyśmy szli w jednym kierunku po tej wielki sukces olimpijski, który jest potrzebny naszej dyscyplinie. Polskie judo zasługuje na medal igrzysk - mówił prezes Polskiego Związku Judo Jacek Zawadka i podkreślał ogromne wsparcie ze strony środowiska judo, rządu RP, Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Swą obecnością galę uświetnili m.in. wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, minister sportu Witold Bańka,prezydent EJU Sergey Soloveychik , wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych Janusz Szewczak, poseł Paweł Lisiecki.

- Chciałem serdecznie pogratulować tym, którzy przyczynili się do sukcesów polskiego judo i do tego, że przez tyle lat tak się rozwijał ten sport. Ale nie chodzi tylko o sukcesu, ale też o tysiące młodych ludzi, którzy poprzez judo byli i są wychowywani. Judo daje w życiu prawdziwe wartości. Wraz z gronem przyjaciół staramy się wspierać ten sport i jesteśmy zadowoleni ze współpracy. Będziemy wspólnie starali się, żeby sukcesy olimpijskie w judo wróciły do Polski – mówił wicepremier Piotr Gliński, który ma 3 DAN.
- Chciałbym pogratulować jubileuszu judo, pięknej dyscyplinie, która przez lata dostarczała ogromnej ilości wzruszeń, emocji, medali, od mistrzostw Europy po te najważniejsze Igrzyska Olimpijskie. To dobry dzień, aby powspominać piękne czasy, ale też zastanowić się nad kierunkami rozwoju judo. Ta dyscyplina, jako sztuka walki, ma znakomite przymioty wychowawcze, zwłaszcza w stosunku do najmłodszych, potrafić kształtować i wychowywać. Zależy nam, aby polskie judo było silne, aby świeciło blaskiem medali olimpijskich – powiedział minister Witold Bańka.

Zapewnił o wsparciu dla judo-sportu wyczynowego, ale także o wsparciu fundamentów tej dyscypliny. - Ważne abyśmy mieli zaplecze, aby polskie judo rosło w siłę. Jestem głęboko przekonany, że w polskim judo znów będą piękne czasy - dodał Witold Bańka.

Janusz Szewczak, podobnie jak Piotr Gliński, wspominał nazwiska dawnych oraz obecnych trenerów, również nieżyjącego Sławomira Pacholaka, także tych "wielu rozsianych po całym świecie". - W ostatnim czasie karierę robią słowo dobra zmiana i rekonstrukcja. Myślę, że rekonstrukcja temu Związkowi już nie grozi, a widać, że dobra zmiana się zaczęła, a początkiem nowych sukcesów jest brązowy medal MŚ pani Agaty Ozdoby-Błach.

Nagrody-wyróżnienia z okazji 60-lecia Polskiego Związku Judo otrzymali wyżej wymienieni, a także zagraniczni goście - prezydent Europejskiej Unii Judo Sergey Soloveychik i przedstawiciela Międzynarodowej Federacji Teodor Pop, który przekazał gratulacje i wyrazy uznania od prezydenta IJF Mariusa Vizera.

- Cieszę się i gratuluję 60-rocznicy istnienia polskiego judo. Polski związek tworzy historię pełną sukcesów, wspaniałych sportowców i bohaterów, którzy wracali do Polski ze wspaniałymi sukcesami i przynosili chwałę - powiedział Sergey Soloveychik, który na ręce Jacka Zawadka przekazał certyfikat organizatora Mistrzostw Europy Kadetów w Warszawie w czerwcu 2019 roku. To kolejne zawody rangi mistrzowskiej, które odbędą się w Polsce.

- Dziękujemy za nominację i wsparcie od początku naszej kadencji. Nie zawiedziemy pana i europejskiej federacji - mówił Jacek Zawadka.
 
Najważniejszymi bohaterami sobotniej gali byli judocy, medaliści największych światowych imprez. Grono medalistów Igrzysk Olimpijskich reprezentował Antoni Zajkowski, wicemistrz z 1972 roku. Na scenie pojawiło się wielu medalistów Mistrzostw Świata i Europy. Nie zabrakło wielkiego trenera Ryszarda Zieniawy, który otrzymał 9 DAN. W swoim wystąpieniu przypomniał m.in. "jak Polacy bili Japończyków i jak zdobyli 2 miejsce w klasyfikacji drużynowej na Igrzyskach w Seulu".

W trakcie gali zaprezentowane zostały filmy poświęcone polskiemu judo, historii naszej dyscypliny na Igrzyskach, MŚ i ME. Podziękowania skierowano również pod adresem m.in. polskiego wojska, na sali był m.in. gen. dyw. Marek Sokołowski oraz gen. bryg. Andrzej Danielewski, którzy od lat wspierają krajowe judo.