POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Grand Prix w Chinach: Polacy poznali rywali w Hohhot

Przygotowujący się Igrzysk Europy w Mińsku Karolina Pieńkowska -52kg i Patryk Wawrzyczek -66kg oraz złota medalistka tegorocznego Pucharu Juniorek w Coimbrze Julia Świątkiewicz +78kg wystartują w Grand Prix w chińskim Hohhot. Dziś nasi zawodnicy poznali rywali w zawodach zaliczanych do kwalifikacji olimpijskich Tokyo 2020.

W 1/16 finału wagi -52kg Karolina Pieńkowska spotka się z 5 zawodniczką Mistrzostw Azji z 2017 roku Wietnamką Thuy Nguyen. Zwyciężczyni tej walki w kolejnej rundzie spotka się z 18-letnią Młodzieżową Wicemistrzynią Olimpijską reprezentantką Mongolii Sosorbaram Lkhagvasuren, która w tym roku zdobyła złoto European Open w Pradze oraz srebro Grand Slam w Düsseldorfie i European Open w Oberwart.

Jutro w Chinach walczy także Patryk Wawrzyczek -66kg. Jego pierwszym przeciwnikiem będzie Kanadyjczyk Jacob Valois, zwycięzca Asian Open w Hongkongu w 2018 roku. Polak przegrał wtedy z Kanadyjczykiem w pojedynku półfinałowym. Jeśli rewanż okaże się udany, w 1/8 finału w Hohhot Patryk Wawrzyczek zmierzy się z Lim-Hwan Kim z Korei Południowym. To 5 judoka MŚ 2017, a poza tym sukcesem wywalczył złoto Grand Prix Turcji w 2016 roku i srebro Grand Slam w Niemczech w 2019 roku.

Jedno zwycięstwo od awansu do ćwierćfinału chińskich zawodów dzieli 19-letnią Julię Świątkiewicz. W niedzielę powalczy z bardzo trudną przeciwniczką, doświadczoną i utytułowaną Niemką Jasmin Kuelbs, wielokrotną medalistką Mistrzostw Europy kategorii +78kg.

W Grand Prix w Chinach (24-26 maja) startuje 301 zawodników i zawodniczek z 43 krajów. W 2017 roku Patryk Wawrzyczek zajął 7 miejsce.

Pozostali reprezentanci Polski przebywają na zgrupowaniu na Białorusi, gdzie przygotowują się do European Games. W weekend Biało-Czerwonych czeka start w Pucharze Polski w Pile.