POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Grand Prix w Tbilisi: debiut Julii Świątkiewicz i powrót Beaty Pacut

Świetnie spisująca się w tym sezonie juniorka Julia Świątkiewicz (+78kg) zadebiutuje w zawodach Grand Prix – wystąpi w Tbilisi (29-31 marca). Po dłuższej przerwie spowodowanej kłopotami zdrowotnymi w reprezentacji wystąpi Beata Pacut (-78kg).

Po zgrupowaniu kadry narodowej w Spale, kilkunastoosobowa reprezentacja Biało-Czerwonych – trenowana przez głównego szkoleniowca Mirosława Błachnio – wyjeżdża do stolicy Gruzji na silnie obsadzony turniej GP. Zgłoszonych jest 400 zawodników i zawodniczek z 52 krajów.

Rok temu srebro zdobyła Karolina Tałach (-63kg), a brązowe medale Beata Pacut (-78kg) i Piotr Kuczera (-90kg).

W tegorocznej edycji gruzińskich zawodów z nr 2 rozstawiony jest Maciej Sarnacki (+100kg). Przed nim jest tylko Holender Roy Meyer. Z nr 4 wystąpią Anna Borowska (-57kg) i Beata Pacut (-78kg), z nr 5 Agata Ozdoba-Błach (-63kg), z nr 7 Damian Szwarnowiecki (-81kg). W ich wagach jedynki mają Kosowianka Nora Gjakova (-57kg startuj też Julia Kowalczyk), Kubanka Kaliema Antomarchi, Słowenka Tina Trstenjak (-63kg walczył również Karolina Tałach) i Holender Frank De Wit.

W zdecydowanej większości kategorii na pierwszych pozycjach znajdują się judocy i judoczki z czołowej 10 listy światowej. W wadze -48kg, w której wystąpi Ewa Konieczny, liderką jest Urantsetseg Munkhbat z Mongolii. Trzeci w rankingu jest Serb Aleksandar Kukolj, a w wadze -90kg wystąpią m.in. Rafał Kozłowski i Piotr Kuczera. Czwarty na liście IJF w kategorii -73kg jest Szwed Tommy Macias. W tej wadze rywalizować będą Michał Bartusik i Wiktor Mrówczyński.

W pozostałych wagach zgłoszeni są -52kg Karolina Pieńkowska, +78kg Anna Załęczna, Julia Świątkiewicz, -60kg Bartłomiej Garbacik, -66kg Łukasz Kiełbasiński, -100kg Kacper Szczurowski, Oleksii Lysenko.

Losowanie Grand Prix w Tbilisi odbędzie się 28 marca, a walki rozpoczną się następnego dnia. W następnym tygodniu Biało-Czerwoni, ale w zmienionym składzie, rywalizować będą w GP w tureckiej Antalyi.