POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Grand Prix w Zagrzebiu: coraz lepsza forma Beaty Pacut

Po świetnym występie i brązowym medalu Tomera Golomba (-60kg) w pierwszym dniu Grand Prix w Zagrzebiu, w niedzielę blisko podium znalazła się Beata Pacut (-78kg). Pokonała m.in. byłą Mistrzynię Świata oraz Europy Marhinde Verkerk i zajęła ostatecznie 5 pozycję.

W piątek rewelacyjnie spisał się 20-letni Tomer Golomb, dla którego był to debiut w reprezentacji Polski i zawodach tej rangi. Młody judoka, o którego starty w biało-czerwonych barwach przez wiele miesięcy zabiegał prezes Polskiego Związku Judo Jacek Zawadka, wywalczył brąz po wygranej np. z byłym Mistrzem Świata Boldbaatarem Ganbatem z Mongolii.

Następnego dnia 7 miejsce w Chorwacji zajęła Daria Pogorzelec (-70kg). Odniosła zwycięstwa w 2 z 4 walk, a lepsza okazała się m.in. od siódmej na liście światowej Brytyjki Sally Conway.

Ostatniego dnia turnieju siódmy był również Maciej Sarnacki (+100kg). Zwyżkę formy pokazała zaś Beata Pacut, dla której to był zdecydowanie najlepszy tegoroczny start. Pokonała Chorwatkę Brigitę Ljubę (wcześniej znana pod nazwiskiem Matić), Koreankę Yoon Hyunji i w ćwierćfinale Holenderkę Marhindę Verkerk, złotą medalistkę MŚ z 2009 roku i srebrną z 2013 roku, a także zwyciężczynię Mistrzostw Europy i Igrzysk Europy 2015 oraz srebrną medalistkę ME 2010 i 2014.

W półfinale Polka przegrała z Wicemistrzynią Świata sprzed 2 lat Japonką Mami Umeki. Natomiast w pojedynku o brąz Beata Pacut doznała porażki z Wicemistrzynią Świata Juniorek Chorwatką Karlą Prodan.

Najbliższe plany naszych reprezentantów to camp w słoweńskiej Izoli i zgrupowanie w Polsce. W połowie sierpnia Biało-Czerwoni wyjeżdżają na Mistrzostwa Świata do Tokio.

W niedzielę zakończyły się także zawody EYOF (Letni Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy) dla kadetów. W azerskim Baku na 5 lokatach sklasyfikowani zostali - Oliwia Onysk (-40kg) i Michał Kowalczyk (-66kg), na siódmej Natalia Stokłosa (-44kg), a na dziewiątej - Martyna Glubiak (-63kg), Natalia Kobus (-70kg) i Kacper Karaś (-73kg).