POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Grand Slam: niewykorzystana medalowa szansa Agaty Ozdoby-Błach

Po raz drugi z rzędu Agata Ozdoba-Błach zajęła 5 pozycję w wadze -63kg Grand Slamu w Jakterynburgu. Nie udało się jej 3 raz w karierze stanąć na podium turnieju tej wysokiej rangi.

Rok temu w walce o brązowy medal została pokonana przez Włoszkę Edwige Gwend, a dziś musiała uznać wyższość Catherine Beauchemin-Pinard, która przed 6 laty przegrała z Arletą Podolak w finale MŚ Juniorek. W ostatniej minucie Kanadyjka złapała Polkę w trzymaniu i po 20 sek ogłoszony został ippon. Do tej pory Agata Ozdoba-Błach (KS AZS AWF Wrocław) 6-krotnie walczyła o brąz w zawodach Grand Slam. Medale zdobywała w Abu Dhabi w 2014 i 2017 roku.

W pierwszym dzisiejszym pojedynku w Pałacu Sportu w 1/8 finału wygrała Helene Wezeu Dombeu (Kamerun). Na 2 sek przed końcem regulaminowego czasu 4 minut sędzia przerwał walkę i ukarał obie zawodniczkami shido. Dla Kamerunki była to 3 kara oznaczająca dyskwalifikację, Polka dostała drugą "kartkę".

W ćwierćfinale Agacie Ozdobie-Błach nie udało się pokonać Rosjanki Darii Davydovej, z którą przegrała podczas finału DME w 2016 roku w Kazaniu. W tej sytuacji reprezentantka Biało-Czerwonych musiała dalej walczyć w repesażach, a rywalką była Magdalena Krssakova. Po 1.11 min Polka zdobyła waza-ari i po tym ataku zakończyła walkę trzymaniem w parterze. Brązowa medalistka MŚ i ME Seniorek zrewanżowała się Austriaczce za porażkę w walce o brąz Grand Prix w Zagrzebiu 2016. Ale niestety medalu nie udało się zdobyć, bowiem tym razem lepsza okazała się przeciwniczka z Kanady.

W rankingu olimpijskim Catherine Beauchemin-Pinard jest 10, Magdalena Krssakova 14, Daria Davydova 15, Agata Ozdoba-Błach 22 i Helene Wezeu Dombeu 64.

Wczoraj 7 lokatę w Grand Slam w Jekaterynburgu wywalczyła Agata Perenc (-52kg). Wygrała z Uzbeczką Diyorą Keldiyorovą, w ćwierćfinale judoczka KS Polonia Rybnik przegrała z Izraelką Gili Cohen i a w walce repesażowej z Rosjanką Darią Bobrikovą.
Jedną walkę wygrała Daria Pogorzelec (-70kg), ale to dało jej awans tylko do 1/8 finału. Na tym etapie odpadła też jej koleżanka klubowa z SGKS Wybrzeże Gdańsk Karolina Tałach (-63kg). W eliminacjach odpadła też Arleta Podolak (-57kg).