Grand Slam w Abu Dhabi: dziewięcioro Polaków wystąpi w ZEA

Od czwartku do soboty dziewięcioro naszych judoków będzie walczyło w przedostatnich w tym roku zawodach Grand Slam. Do turnieju w Abu Dhabi zostało zgłoszonych 603 judoków ze 104 krajów. W środę losowanie.

Pierwszego dnia na tatami wyjdą -52kg Agata Perenc (KS Polonia Rybnik), -57kg Julia Kowalczyk (KS Polonia Rybnik) i -66kg Patryk Wawrzyczek (PTS Janosik Bielsko-Biała). W piątek w Mubadala Arena startować będą -73kg Michał Bartusik (UKJ Millenium Rzeszów) i -70kg Urszula Hofman (KS AZS AWF Wrocław), a w sobotę +78kg Paula Kułaga (UKS Copal Trzcianka), -90kg Tomasz Szczepaniak (KJ AZS Opole), -100kg Oleksii Lysenko (AZS AWF Warszawa), +100kg Maciej Sarnacki (TS Gwardia Olsztyn).

- Z powodu kontuzji łokcia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie wystąpi Tomer Golomb (-60kg), a z kolei na kolejny turniej do australijskiego Perth doleci do nas część kadrowiczów startujących obecnie w wojskowych Igrzyskach w Chinach – mówi Mirosław Błachnio, trener główny reprezentacji Polski.

W zawodach w ZEA i Australii Biało-Czerwoni powalczą o punkty do rankingu olimpijskiego i światowego oraz premie finansowe, ale też o awans do Mastersa, który odbędzie się w dniach 12-14 grudnia w Qingdao w Chinach. Na dziś szansę występu ma kilkoro naszych judoków i judoczek.

Przed rokiem w Abu Dhabi brąz zdobyła Beata Pacut (-78kg) i to był jej pierwszy w karierze medal z Grand Slam. Natomiast Agata Ozdoba-Błach (-63kg) zajęła 5 miejsce, ale wygrała m.in. z Mistrzynią Olimpijską z Rio de Janeiro Słowenką Tiną Trstenjak.

W 2014 i 2017 roku Agata Ozdoba-Błach wywalczyła brązowe medale w tym turnieju w ZEA. W pierwszym z tych turniejów po brąz sięgnęli też Katarzyna Kłys (sukces powtórzyła w 2015 roku) i Maciej Sarnacki). Ten sam judoka zdobył srebro w 2017 roku. Przed 3 laty piąta była Karolina Pieńkowska.

Zwycięzcy każdej kategorii wagowej otrzymają premię (do podziału z trenerem) w wysokości 5 tysięcy dolarów. Nagroda za 2 miejsce wynosi 3000 dol, a za 3 miejsce – 1500 dol. Punktacja w Grand Slam jest następująca – 1000 pkt za 1 lokatę, 700 za 2 lokatę, 500 za 3 lokatę itd. Za 1 wygraną walkę dostaje się 100 pkt.