POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Igrzyska Europy: Iwo Baraniewski – oby limit pecha został wyczerpany

We wtorkowe popołudnie 18 czerwca nasi reprezentanci w judo złożyli ślubowanie przed jutrzejszym wylotem na II Igrzyska Europy do Mińska na Białorusi. Ceremonia odbyła się w Centrum Olimpijskim – Polskim Komitecie Olimpijskim w Warszawie.

Kadra narodowa w judo liczy 16 osób – po 8 zawodników i zawodniczek. Ostatnim, który dostał nominację na European Games i jednocześnie Mistrzostwa Europy, był judoka UKJ 225 Warszawa Iwo Baraniewski (-100kg).

- Ze względu na wycofania zawodników z różnych państw w kategorii -100kg, szansę występu dostał Iwo Baraniewski. Jego kwalifikacja jest nam bardzo na rękę, gdyż przepracował bardzo solidnie całe zgrupowanie w Zakopanem, jest dobrze przygotowany i to najwyżej sklasyfikowany polski zawodnik w rankingu olimpijskim w -100kg – mówi Mirosław Błachnio, trener reprezentacji Biało-Czerwonych.

W 2018 roku Iwo Baraniewski zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata Juniorów na Bahamach, a w tym sezonie zajął 7 miejsce w European Open w Warszawie. Ze względu na różne kłopoty zdrowotne nie mógł pokazać w kolejnych startach pełni możliwości i umiejętności.

- Kontuzje uniemożliwiały mi dobre przygotowanie do wcześniejszych zawodów. Naderwałem wiązadło w stopie, później pękła mi kość piszczelowa i na koniec naderwałem przyczepy i wiązadło w łokciu. Na szczęście jest już dobrze, trenuję na 100 proc. i czuję, że forma też w porządku i mam nadzieję, że wyczerpałem już limit pecha. A co do powołania na Igrzyska i Mistrzostwa Europy było to dla mnie duże zaskoczenie, zupełnie się nie spodziewałem – powiedział Iwo Baraniewski.

Nie mógł pojechać na obóz do Japonii, ale bardzo solidnie przepracował zgrupowanie w Zakopanem. Był też na zawodach Pucharu Europy i campie w rosyjskim Orenburgu, a także turnieju European Open w rumuńskim Cluj-Napoca. – Jadę do Mińska z bardzo pozytywnym nastawieniem – dodał.

Turniej judo w Mińsku odbędzie się od 22 do 25 czerwca. Oprócz Iwo Baraniewskiego, w składzie znaleźli się Patryk Wawrzyczek 66kg, Wiktor Mrówczyński 73kg, Damian Stepień 81kg, Damian Szwarnowiecki 81kg, Rafał Kozłowski 90 kg, Piotr Kuczera 90kg, Maciej Sarnacki +100kg oraz Karolina Pieńkowska 52kg, Agata Perenc 52kg, Anna Borowska 57kg, Julia Kowalczyk 57kg, Agata Ozdoba-Błach 63kg, Karolina Tałach 63kg, Daria Pogorzelec 70kg, Beata Pacut 78kg.