POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

II Ogólnopolski Turniej Judo Olimpiad Specjalnych podczas „Go Active Show”

60 zawodników i zawodniczek z 8 Oddziałów Regionalnych Olimpiad Specjalnych i ok. 10 klubów wzięło udział podczas targów „Go Active Show” w II Ogólnopolskim Turnieju Judo Olimpiad Specjalnych. Medalistom Światowych Letnich Igrzysk nagrody wręczył Jacek Zawadka, prezes Polskiego Związku Judo.

- Turniej rozgrywany podczas „Go Active Show” w Ptak Warsaw Expo w podwarszawskim Nadarzynie był bardzo ważnym wydarzeniem dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, polskiego judo i Olimpiad Specjalnych. Cieszę się, że mogłem wziąć udział w zawodach i uhonorować medalistów tegorocznych Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które odbyły się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – mówił prezes PZJudo Jacek Zawadka.

Reprezentanci Polski w judo zadebiutowali w marcu w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, rozgrywanych w Abu Dhabi i Dubaju. Srebrne medale wywalczyli wówczas elblążanin Marcin Liszcz, trenujący w Klubie Olimpiad Specjalnych „Oni w ATAK-u” Oddział Regionalny Warmińsko-Mazurski, i Angelika Stachowiak, zawodniczka Akademii Judo Poznań i uczennica Zespołu Szkół nr 101 w stolicy Wielkopolski.

- Oboje wystartowali w II Ogólnopolski Turniej Judo Olimpiad Specjalnych podczas „Go Active Show” w Nadarzynie – Angelika Stachowiak zajęła 1 miejsce w swojej grupie, a Marcin Liszcz uplasował się na 3 lokacie. Łącznie rozdanych zostało 18 kompletów medali, choć oczywiście sport w przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną jest na 2 miejsce. Dla nich jest bardzo istotne, że mogą się spotkać i porozmawiać – mówi Dariusz Migdałek, trener i nauczyciel Angeliki Stachowiak.

Jak dodał, zawodniczka pochodząca z miejscowości Drwęsa w gminie Dopiewo (powiat poznański) trenuje judo 2-3 razy w tygodniu od ok. 4 lat.

- W Akademii Judo Poznań trenuje ok. 50 osób z niepełnosprawnością intelektualną i 2 z niepełnosprawnością ruchową. Pod tym względem jesteśmy największym klubem w Polsce i mamy nadzieję, że za 4 lata podczas kolejnej edycji Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych (prezesem w Polsce jest Anna Lewandowska, żona piłkarza reprezentacji Roberta Lewandowskiego) będziemy mogli wystawić znacznie większą grupę judoków. W ZEA Światowa Federacja przyznał nam 2 miejsca i obie wspomniane osoby stanęły na podium – powiedział Dariusz Migdałek.

Judocy z niepełnosprawnością intelektualną startują w różnych turniejach krajowych i zagranicznych. – A już wkrótce w podpoznańskim Luboniu czeka nas kolejna edycja Mistrzostw Polski Niepełnosprawnych. Chcemy aby ci sportowcy mieli możliwość rozwijania swojej pasji i umiejętności – dodał trener judo.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną, a jedną z misji tego ruchu jest uświadamianie i udowadnianie, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.