Jarosław Poździk najlepszym zawodnikiem Mistrzostw Wojska Polskiego w judo

Kmdr ppor. Jarosław Poździk (marynarka wojenna), zwycięzca kategorii +100kg, został uznany najlepszym zawodnikiem Mistrzostw Wojska Polskiego, które odbyły się w Elblągu. W Hali Widowisko-Sportowej walczyło prawie 90 zawodników i zawodniczek.

Turniej o MP został rozegrany po 4-letniej przerwie. W poszczególnych wagach, poza Jarosławem Poździkiem, wygrywali -60 kg szer. Henryk Kmieciak (16 Dywizja Zmechanizowana), -66 kg szer. Dawid Takunow (siły powietrzne), -73 kg kpr. Mariusz Janicki (11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej), -81 kg sierż. pchor. Paweł Borowicz (Wyższe Szkolnictwo Wojskowe / Wyższa Szkoła Sił Powietrznych Dęblin), -90 kg bsm. pchor. Roman Błoński (Wyższe Szkolnictwo Wojskowe / Akademia Marynarki Wojennej Gdynia), -100 kg ppor. Patryk Janik (11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej) oraz -63 kg ppor. Ewa Stradowska (siły powietrzne), +63 kg szer. pchor. Kamila Pasternak (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław).

Paweł Borowicz poprzednio był złotym medalistą w wadze -73kg, zaś w swych kategoriach tytuły wywalczone w Gdyni obronili Roman Błoński i Jarosław Poździk. Dla Romana Błońskiego było to już 5 zwycięstwo z rzędu. Po raz 7 wojskowym mistrzem został Mariusz Janicki, medalista Wojskowych Mistrzostw Świata oraz Wojskowych Igrzysk.

W przeszłości Mariusz Janicki startował w reprezentacji Polski w judo, m.in. w Mistrzostwach Europy Kadetów w Rumunii czy zawodach Grand Prix Seniorów w Holandii oraz Pucharze Świata w Warszawie. Jest kilkukrotnym medalistą MP. Natomiast 21-letnia Kamila Pasternak to wicemistrzyni Europy Kadetek z 2013 roku i brązowa medalistka 2014 oraz 7 zawodniczka Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich 2014. Przed 3 laty zajęła 5 miejsce w MŚ Juniorek w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W klasyfikacji zespołowej triumfowali gospodarze imprezy – 16 Dywizja Zmechanizowana. Od przyszłego roku judo zostanie włączone do punktacji współzawodnictwa sportowego w armii.

W turnieju drużynowym w Elblągu zwyciężyła reprezentacja 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. W finale pokonali 4:3 reprezentację Wyższego Szkolnictwa Wojskowego.

Jak poinformowała "Polska Zbrojna", w ceremonii otwarcia mistrzostw z udziałem wojskowej asysty honorowej oraz Orkiestry Wojskowej Elbląg uczestniczył Szef Inspektoratu Szkolenia DG RSZ gen. bryg. Andrzej Danielewski, Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Marek Sokołowski a także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych: wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Wśród zaproszonych gości obecny był także Prezes Polskiego Związku Judo Jacek Zawadka.