POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Kinga Wolszczak ze złotym medalem w PE Juniorek

Co miesiąc, to wyższe miejsce… 17-letnia Kinga Wolszczak (+78kg) zdobyła dziś złoty medal w Maladze i w ten sposób skompletowała krążki w Pucharze Europy Juniorek. W finale pokonała Francuzkę Leę Fontaine. W sobotę Polki z kadry młodzieżowej wywalczyły też medale w Pucharze Europy Seniorek w Orenburgu.

W marcu judoczka WKS Śląsk Wrocław sięgnęła po brąz w Atenach, w kwietniu po srebro w Lignano po finałowej porażki z dobrze już sobie znaną 19-letnią Leą Fontaine. Dziś w Hiszpanii znów spotkały się w finale i tym razem górą była Kinga Wolszczak.

Wcześniej Polka okazała się lepsza od Portugalki Catii Rosy i Gruzinko Sophio Somkhishvili oraz w półfinale z Julią Świątkiewicz (Lemur Warszawa), która z kolei w ćwierćfinale wygrała z Rosjanką Ekateriną Shagaevą. O brąz Julia Świątkiewicz przegrała z Rosjanką Darią Vladimirovą.

Blisko kolejnego podium w PE Juniorek była też startująca w wadze -78kg Maria Bączek (Gwardia Warszawa). Pokonała Słowaczkę Ninę Gersiovą i Hiszpankę Lucię Perez Gomez, w półfinale uległa Japonce Aki Kurodzie, a walka o brąz z Maylą Bertschy zakończyła się po 7.23 min triumfem Francuzki.

W Pucharze Europy Seniorek w Orenburgu brązowe krążki wywalczyły -57kg Anna Dąbrowska (MKS Juvenia Wrocław) i -63kg Vanessa Machnicka (KS Akademia Judo Poznań), a 5 lokatę zajęła w kategorii -52kg Aleksandra Kaleta (UKS Judo Wolbrom).

Anna Dąbrowska pokonała w dogrywkach dwie zawodniczki gospodarzy - Kseniię Solovevą i Danną Naguchevą, a w półfinale przegrała z Austriaczką Asiminą Theodorakis. W walce o brąz wygrała z Białorusinką Ulyaną Minenkovą. Vanessa Machnicka zwyciężyła w pierwszym pojedynku z Rosjanką Larisą Moiseevą, a w drugim uległa Słowence Zarji Tavcar, a w repasażach wygrywała z Rosjankami Aigul Bagautdinovą, Mariną Kalaevą i Nadezhdą Rumiantsevą.

Aleksandra Kaleta bardzo szybko wygrała z Rosjankami Mileną Pachkovą w 1.18 min oraz w ćwierćfinale Ekateriną Nefedovą w 16 sek, a następnie w półfinale przegrała z Białorusinką Alesią Mlechko. O brąz porażka z kolejną z judoczek gospodarzy Viktoriią Vasilchenko.

W 1. dniu Pucharu Europy Kadetów w Bielsku-Białej 7 pozycje dla Olafa Loski (KS Judo Czechowice-Dziedzice) w wadze -60kg i Karoliny Miki (KS Polonia Rybnik) w wadze -48kg. Na 9 miejscach uplasowali się Natalia Stokłosa (-44kg, MUKS Kokoro Łódź) i Dawid Szulik (-66kg, KS Polonia Rybnik). Najlepszy z Polaków Olaf Loska wygrał 4 z 6 walk.