POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Kotaro Sasaki - widzę potencjał w polskim judo młodzieżowym

- Widzę potencjał w polskim judo młodzieżowym i mam nadzieję na dobre wyniki w Pucharze Europy w Bielsku-Białej (18-19 maja) i Mistrzostwach Europy w Warszawie (27-30 czerwca) - mówi japoński trener Kotaro Sasaki prowadzący kadrę kadetów z Pawłem Zagrodnikiem.

Po zgrupowaniu w COS OPO w Cetniewie młodzi judocy są na "ostatniej prostej" przed PE w Bielsku-Białej, a te zawody są ostatnią szansą wywalczenia kwalifikacji i miejsca w składzie reprezentacji na ME w Warszawie.

- W turniejach międzynarodowych dobre wyniki uzyskują Kasia Sobierajska, Agata Pałka, Albin Kocioł, Oliwia Onysk, Michał Kowalczyk i Wojtek Grądzki, ale też inne zdolne i perspektywiczne osoby. Czekamy na efekty ich pracy szkoleniowej - powiedział Kotaro Sasaki, który bardzo dużą uwagę zwraca np. na walkę o uchwyt, bardzo istotny element w judo.

Wraz z Pawłem Zagrodnikiem, 5 zawodnikiem Igrzysk Olimpijskich w Londynie, przygotowali i zrealizowali plan treningowy, który miał na celu poprawę umiejętności poszczególnych kadrowiczów.

- Wyjaśniliśmy wszystkim jak ma wyglądać i na czym polegać nasza współpraca, co chcemy zrobić, aby każdy był lepszym judoką. Przygotowujemy ich najlepiej potrafimy do najbliższych ważnych turniejów. Poza tym chcemy zobaczyć, co wykonali i jak pracowali w swoich klubach - dodał Japończyk.

Kotaro Sasaki powiedział, że nie ma nic lepszego niż złote medale, ale to dopiero początek drogi kadetów w międzynarodowym judo. - Chciałbym też aby zawodnicy i zawodniczki zastanowili się nad swoją przyszłością, kiedy będą w wieku juniorów i seniorów. Zdobywane medale powinny być swego rodzaju satysfakcją i motywacją do dalszej ciężkiej pracy.

26-letni japoński trener pracuje w Polsce od ponad roku, a rekomendowany był przez słynnego Yasuhiro Yamashitę, Mistrza Olimpijskiego z Los Angeles i 4-krotnego Mistrza Świata.

- Bardzo dobrze czuję się w Polsce, otaczają mnie przyjaźni ludzie. Uwielbiam nawet polską zimę. W Japonii też jest bardzo dobrze, ale nie ma... tak dobrego ogrzewania w domach. Poznałem i polubiłem wszystkie regiony Polski, szczególnie podoba mi się widok rozciągających się pól, to idealny widok-obrazek na tapetę w laptopie - dodał Kotaro Sasaki. Jego młodszy brat Takeshi wygrał w 2018 roku Grand Slam w Osace oraz Grand Prix i World Masters w Chinach w wadze -81kg. Siostra Chie była wicemistrzynią świata kadetek w 2015 roku.