ME Juniorów: 16 Polaków wystąpi w Sofii

W czwartek 13 września rozpoczną się w Sofii Mistrzostwa Europy Juniorów. Wśród zgłoszonych 415 judoków (225 zawodników i 190 zawodniczek) jest 16-osobowa reprezentacja Polski.

W składzie Biało-Czerwonych są -66 kg Sebastian Makowski, -73 kg Cezary Tchórzewski, Adam Stodolski, -90 kg Sebastian Ołdak, -100 kg Iwo Baraniewski, +100 kg Krzysztof Załęczny oraz -48 kg Danuta Majcher, Paulina Szlachta, -52 kg Aleksandra Kaleta, -57 kg Anna Dąbrowska, -63 kg Angelika Szymańska, Natalia Kropska, -70 kg Eliza Wróblewska, Karolina Miller, +78 kg Julia Świątkiewicz i Katarzyna Madajewska.

Jako pierwsi do rywalizacji o medale w czwartek przystąpią Danuta Majcher, Paulina Szlachta i Aleksandra Kaleta oraz Sebastian Makowski. W piątek walczyć będą Anna Dąbrowska, Angelika Szymańska, Natalia Kropska, Eliza Wróblewska i Karolina Miller, a także Cezary Tchórzewski i Adam Stodolski. Na sobotę swój występ mają zaplanowany Julia Świątkiewicz, Katarzyna Madajewska, Sebastian Ołdak, Iwo Baraniewski i Krzysztof Załęczny.

W niedzielę, ostatniego dnia, odbędzie się turniej drużyn mieszanych: juniorki -48 kg, -57 kg, -70 kg, +70 kg; juniorzy -60 kg, -73 kg, -90 kg, +90 kg. W Sofii startować będą zawodnicy urodzeni w latach 1998 - 2003.

Rok temu w MEJ w słoweńskim Mariborze brązowy medal wywalczyła Julia Kowalczyk w kategorii -57 kg. Za kilka dni będzie ona walczyła w seniorskich Mistrzostwach Świata w azerskim Baku. Wcześniej Julia Kowalczyk sięgnęła po brąz juniorskich mistrzostw kontynentu w 2015 i 2016 roku.

Trzy lata temu w Austrii wicemistrzynią Europy została Anna Załęczna (+78 kg), a brąz wywalczyli - poza Julią Kowalczyk - Patryk Wawrzyczek (-66 kg) i Piotr Kuczera (-90 kg). Oni obaj również przygotowują się w Spale do MŚ Seniorów w Baku. Przed rokiem na najniższym stopniu podium stanęła również Anita Formela (+78 kg).

W Sofii najwyżej rozstawiony jest Krzysztof Załęczny - z numerem 4. W tym sezonie wygrał Puchar Europy w Sarajewie, był 3 w Gdyni i 5 w Kownie. Wśród kobiet nr 4 ma Mistrzyni Polski Seniorek Eliza Wróblewska, która w 2018 roku srebrne krążki zdobyła podczas PE w Lignano i Sarajewie.