ME Juniorów: fantastyczny występ i złoty medal Katarzyny Sobierajskiej!

To był fantastyczny występ Katarzyny Sobierajskiej (AZS UW Warszawa). Reprezentantka Polski pokonała dziś 5 rywalek i w znakomitym stylu sięgnęła w Poreču po tytuł Mistrzyni Europy Juniorek w wadze -70kg.

Rok temu Katarzyna Sobierajska, wychowanka UKS Pohl Judo Przemęt w powiecie wolsztyńskim, wywalczyła brązowy medal ME Kadetek w Warszawie, a kilkanaście miesięcy później okazała się bezkonkurencyjna w zawodach juniorek. To wielki sukces 18-letniej judoczki. Gratulacje!

Katarzyna Sobierajska, której pierwszym trenerem był Damian Lisiewicz, a w AZS Uniwersytet Warszawski trenuje pod okiem Zdzisława Grochowskiego, wygrała pierwsze 4 walki przed czasem - z Ukrainką Yelyzavetą Lytvynenko, Greczynką Christiną Stamouli (w 19 sek!), w ćwierćfinale z Francuzką Morgane Fereol i w półfinale z Izraelką Shaked Amihai.

Najbardziej znana z tych rywalek to Morgane Fereol, Wicemistrzyni Europy Kadetek z 2017 roku i brązowa medalistka Mistrzostw Świata Juniorek z 2019 roku.

Do finału Polka spędziła na tatami łącznie niewiele ponad 8 minut. Czekał jż już tylko finał z Portugalką Joaną Crisostomo, która też odniosła 4 zwycięstwa – 2 poniżej minuty i 2 przez waza-ari na pełnym dystansie.

W pojedynku o złoty medal Katarzyna Sobierajska wygrała przez waza-ari po 4 min. To jej kolejny wielki sukces międzynarodowy. Niedawno stanęła na 3 stopniu podium Mistrzostw Polski Seniorek w Trzciance i jest rezerwową na ME Seniorów w Pradze. Warto także zwrócić uwagę, że jej rywalki od ćwierćfinału do finału w MEJ są starsze, urodziły się w latach 2000-2001.

W ubiegłym roku Katarzyna Sobierajska zdobywała medale podczas Pucharów Europy Kadetek, w tym 2 złote, stanęła na podium Mistrzostw Europy i zajęła 5 pozycję w Mistrzostwach Świata.

W czwartek w chorwackim Poreču startowali również Natalia Kropska (-63kg, GKS Czarni Bytom) i Jakub Pankowski (-81kg, KJ AZS Opole). Zakończenie zawodów w piątek.