POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

ME Juniorów: Kinga Wolszczak – nie czuję się faworytką

17-letnia Kinga Wolszczak (+78kg) dopiero pierwszy sezon startuje w kategorii juniorek, a ma już w dorobku 4 medale z Pucharów Europy, w tym 2 złote. – Nie czuję się faworytką Mistrzostw Europy – mówi judoczka WKS Śląsk Wrocław przed turniejem w Vantaa (12-15 września).

W Finlandii rywalizować będzie ponad 400 zawodników i zawodniczek z 44 krajów. W Energia Areena Sportshall wystartuje 12-osobowa reprezentacja Polski.

- Cztery medale w Pucharach Europy Juniorów zdobyte w tym roku bardzo cieszą, a z drugiej strony nie są dla mnie wielkim zaskoczeniem. Przygotowując się do występów w tej grupie wiekowej liczyłam, że będę osiągać dobre wyniki w tym sezonie – powiedziała Kinga Wolszczak.

W rankingu światowym reprezentantka Biało-Czerwonych zajmuje wysokie 9 miejsce ex aequo z Francuzką Leą Fontaine. Przed nimi są m.in. Chorwatka Helena Vuković, Francuzka Laura Fuseau i Niemka Samira Bouizgarne. Wśród kandydatek do zajęcia wysokich miejsc wymienia się także Gruzinki Sophio Shomkhishvili i Salome Makishvili.

- Moim celem jest stoczenie jak najlepszych walk w Mistrzostwach Europy. Nie czuję się faworytką, chcę po prostu pokazać się z jak najlepszej strony. W mojej kategorii wagowej jest sporo dobrej klasy przeciwniczek I każda z nich może być zagrożeniem w bezpośrednim pojedynku. Na pewno ranga ME też robi swoje, bowiem te zawody rozgrywane są raz w roku, zaś PE znacznie częściej – dodała wrocławianka, która w tym sezonie wywalczyła złoto w Poznaniu i Maladze, srebro w Lignano i brąz w Atenach.

Drugą naszą zawodniczką w plusie jest Julia Świątkiewicz (UKS Lemur Warszawa), która w rankingu światowym też plasuje się wysoko – na 15 lokacie. 20-letnia judoczka w tym sezonie sięgnęła po złoto PEJ w Coimbrze oraz brąz w Poznaniu.

W ostatnich tygodniach reprezentacje Polski kobiet i mężczyzn trenowały pod okiem Jacka Kowalskiego i Marka Kręcielewskiego na zgrupowaniach w Zakopanem i Spale. – Pojawiały się także elementy walk sparingowych – przyznała Kinga Wolszczak.

W 2019 roku medale w Pucharach Europy zdobywały też inne judoczki powołane do kadry narodowej na MEJ w Finlandii – Paulina Szlachta -48kg, Łucja Obal -57kg, Zuzanna Łogożna -57kg, Natalia Kropska -63kg, Eliza Wróblewska -70kg (niedawno startowała w MŚ Seniorek w Tokio), Maria Bączek -78kg.