POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

ME Juniorów: możliwy polski ćwierćfinał kobiecej wagi ciężkiej

Z udziałem 343 zawodników i zawodniczek z 44 krajów w czwartek rozpoczną się Mistrzostwa Europy Juniorów (roczniki 2001-2003) w Vantaa w Finlandii. Bardzo ciekawie wygląda sytuacja trójki polskich judoków w kategorii ciężkiej.

W wadze +78kg Julia Świątkiewicz (UKS Lemur Warszawa) i Kinga Wolszczak (WKS Śląsk Wrocław) znalazły się w tej samej, dolnej części turniejowej drabinki. To oznacza, że jeśli wygrają po jednej walce spotkają się ze sobą w ćwierćfinale, a bez względu na wynik obie zachowają szansę na zdobycie medali.

W pierwszych pojedynkach Julia Świątkiewicz zmierzy się z Rosjanką Darią Vladimirovą, z którą przegrała w tym roku w Pucharach Europy Juniorów w Maladze i Poznaniu. Rywalką Kingi Wolszczak w 1/8 finału będzie Ukrainka Ruslana Bulavina lub Gruzinka Salome Makishvili. Przed 2 laty podczas ME Kadetów na Litwie nasza judoczka uległa przeciwniczce z Ukrainy.

W kat. +100kg juniorów Wojciech Kordyalik (WKS Śląsk Wrocław) powalczy z Bułgarem Ivaylo Dimitrovem w 1/16 finału, a w kolejnej rundzie już czeka Niemiec Losseni Kone. Z obydwoma zawodnikami Polak już walczył, choć w tym roku tylko z reprezentantem Niemiec, z którym przegrał w półfinale PEJ w Kownie.

Wśród juniorów wszyscy rozpoczną rywalizację w Mistrzostwach Europy od 1/16 finału. Na tym etapie zawodów startować będą także walczące w wadze -57kg Zuzanna Łogożna (KS Polonia Rybnik) i Łucja Obal (Team Halinów) oraz Maria Bączek (TS Gwardia Warszawa) w wadze -78kg.

Jedno zwycięstwo od ćwierćfinału dzieli, poza Julią Świątkiewicz i Kingą Wolszczak, także Paulinę Szlachtę (-48kg, UKS Judo Wolbrom), Natalię Kropską (-63kg, GKS Czarni Bytom) i Elizę Wróblewską (-70kg, KS Akademia Judo Poznań).

Co ciekawe dojdzie aż do 3 pojedynków polsko-portugalskich, z udziałem Adama Stodolskiego (-73kg, UKS Leśnik Kaczory), Jakuba Pankowskiego (-81kg, KS AZS Opole) i Łucji Obal.

Losowanie

-73kg Adam Stodolski – Joao Fernando (Portugalia) 1/16 finału
-81kg Jakub Pankowski – Damian Troianschi (Portugalia) 1/16 finału
-90kg Sebastian Ołdak – Toni Miletić (Bośnia i Hercegowina) 1/16 finału
+100kg Wojciech Kordyalik – Ivaylo Dimitrov (Bułgaria) 1/16 finału

-48kg Paulina Szlachta – Tugce Beder (Turcja) 1/8 finału
-57kg Zuzanna Łogożna – Seija Ballhaus (Niemcy) 1/16 finału
-57kg Łucja Obal – Mafalda Ezequiel (Portugalia) 1/16 finału
-63kg Natalia Kropska – Szofi Ozbas (Węgry) lub Zarja Tavcar (Słowenia) 1/8 finału
-70kg Eliza Wroblewska – Matilda Nilsson (Szwecja) lub Ioanna Amarantidou (Grecja) 1/8 finału
-78kg Maria Bączek – Assia Said Errhamani (Francja) 1/16 finału
+78kg Julia Świątkiewicz – Daria Vladimirova (Rosja) 1/8 finału
+78kg Kinga Wolszczak – Ruslana Bulavina (Ukraina) lub Salome Makishvili (Gruzja) 1/8 finału