POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

ME Kadetów w Warszawie: Agata Pałka – niepotrzebny głupi strach

- Ubiegłoroczny debiut w zawodach mistrzowskich pokazał mi, że nie warto się za bardzo nakręcać i kompletnie niepotrzebny jest głupi strach przed niektórymi rywalkami – mówi Agata Pałka (-63kg), brązowa medalistka dwóch tegorocznych Otwartych Pucharów Europy, która za 3 tygodnie wystąpi w Mistrzostwach Europy Kadetów w Warszawie.

Z 21-osobowej reprezentacji Polski tylko 16-letnia Agata Pałka (ur. 23 października 2002 roku) ma za sobą występ w ubiegłorocznych ME w Sarajewie. Wszyscy pozostali nasi judocy zadebiutują w tak prestiżowym turnieju do tego przed własną publicznością.

- Nie sądzę, że aby jedna walka stoczona na poprzednich Mistrzostwach Europy mogłaby mi znacząco pomóc. Wiem jednak, że moja przegrana walka z Hiszpanką Laurą Vazquez Fernandez to chyba przede wszystkim głupi strach przed zawodniczką, z która wcześniej już doznałam porażki. Na pewno takiego błędu nie powtórzę na Torwarze – dodała.

Zawodniczka Olimp Judo Team Nowa Sól ma za sobą bardzo dobre pierwsze półrocze tego sezonu. Brązowe medale wywalczyła w hiszpańskiej Fuengiroli i Zagrzebiu, zaś w Bielsku-Białej w pojedynku o 3 miejsce przegrała z Japonką Airi Yazawa, zajmując ostatecznie 5 miejsce.

- W analogicznym czasie zeszłego roku plasowałam się bardzo nisko w rankingu światowym ok. 50-60 miejsca, a dziś jestem na 19 miejscu. Wydaje mi się, że obecnie jestem w lepszej formie, czuję się także znacznie lepiej w kategorii wagowej -63kg niż -57kg i z pewnością jestem lepiej przygotowana pod względem fizycznym i mentalnym do zbliżających się Mistrzostw Europy – przyznała Agata Pałka, 3-krotna Mistrzyni Polski Kadetek.

Reprezentantka Polski trenuje judo od 10 lat, wcześniej tym sportem zajmował się jej tata. Od początku kariery szkoleniowcem Agaty jest Dariusz Giedziun z Olimpu Nowa Sól.

- Moje ulubione techniki to uchimata, ouchi gari. Zależy mi na ciągłym rozwoju, a najbliższym marzeniem jest zdobycie medalu Mistrzostw Europy. A kiedyś chciałabym stanąć na olimpijskim podium. Moimi idolkami w judo są słynne zawodniczki Francuzka Clarisse Abegnenou i Izraelka Yarden Gerbi – powiedziała uczennica 1 klasy liceum ogólnokształcącego o profilu politechnicznym w Nowej Soli.

Agata Pałka dodała, że pierwsze treningi judo zapamiętałam jako dobrą zabawę i fajną przygodę. - Miałam wtedy 6 lat, więc judo dla mnie to były przewroty i przepychanki na macie. Jeśli chodzi o obecne rywalki, w kraju najtrudniejszą jest Agata Pontek, a na zagranicznych tatami dziewczyny z czołówki rankingu takie, jak Belgijka Alessia Corrao, Rosjanka Tatiana Guzun, czy wspomniana Hiszpanka Laura Vazquez Fernandez – mówi Agata Pałka, której zainteresowania to książki, sztuka, teatr i makijaż sceniczny/filmowy.