POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

ME Kadetów w Warszawie: Olaf Loska – bardzo dobrze walczy mi się na polskich matach

- Bardzo dobrze walczy mi się na polskich matach i liczę na dobry wynik w Mistrzostwach Europy na warszawskim Torwarze – mówi Olaf Loska (K.S. Judo Czechowice-Dziedzice), złoty medalista Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych – Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Chęcinach w wadze -60kg.

Podczas niedawnego Otwartego Pucharu Europy w Bielsku-Białej 17-letni Olaf Loska (ur. 9 lutego 2002 roku) pokonał 4 rywali – Holendra Matsa Koolmoesa, Gruzina Anara Mamedova, Białorusina Illię Skalepau i Mołdawianina Maxima Baltata. Przegrał tylko z Cypryjczykiem Georgiosem Balarjishvilim oraz Węgrem Balintem Gombasem i zajął 7 miejsce. Rok wcześniej miał bilans walk 2-2 w Bielsku-Białej.

- Ostatnio w Bielsku-Białej walczyło mi się bardzo dobrze, miałem swój dzień i nie odczuwałem żadnego stresu. Na poprzednich Pucharach Europy wydaje mi się, że najbardziej brakowało taktyki i tzw. głowy, niepotrzebnie się stresowałem i spinałem przed zawodami – powiedział reprezentant Biało-Czerwonych, który startował dotąd w 7 turniejach tej rangi.

Olaf Loska jest wychowankiem i obecnie trenuje w KS Judo Czechowice-Dziedzice pod okiem Bogusława Tyla, ale też przez jakiś czas był zawodnikiem PTS Janosik Bielsko-Biała. Jest wysoki jak na swoją kategorię wagową, mierzy 175 cm.

- Początkowe treningi pamiętam jako czystą zabawę, kulanie się po macie, nauka padów i przewrotów, a pierwszym sukcesem było zajęcie trzeciego miejsca na mistrzostwach Polski młodzików w Opolu. Najważniejszym osiągnięciem jak dotąd jest zwycięstwo na tegorocznej Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży – dodał uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach, profil biologiczny.

Polski judoka przyznał, że w kat. -60kg najmocniejsi są Rosjanie, zwłaszcza Andarbek Arsunukaev i Rizvan Magomadov, aktualnie nr 1 i nr 2 w rankingu światowym.

- Dotychczas najciężej biło mi się z Gruzinem Daviti Bakhbakhasvili oraz wspomnianymi rywalami z Cypru i Węgier, z którymi rywalizowałem w maju w Bielsku-Białej. Jeśli chodzi o zbliżające się Mistrzostwa Europy, każdy może mieć lepszy lub gorszy dzień, staram się podejść do tych zawodów bez stresu i z otwartą głową – powiedział judoka, którego ulubionymi technikami są uchi mata, kouchi gari i sode tsurikomi goshi.

Ulubionymi zawodnikami Olafa Loski są Japończycy Joshiro Maruyama i Shohei Ono oraz Rosjanin Abdula Abdulzhalilov.