POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

ME U-23 w Iżewsku: Aleksandra Kaleta znów spotka się z Cleonią Riciu

Aleksandra Kaleta (UKS Judo Wolbrom) spotka się z Rumunką Cleonią Riciu w 1/8 finału kategorii -52kg podczas rozpoczynających się 1 listopada Mistrzostw Europy do lat 23 w Iżewsku. Obie judoczki są brązowymi medalistkami ubiegłorocznych Mistrzostw Świata Juniorów na Bahamach.

Nasza reprezentantka przegrywała z rywalką z Rumunii, która ma w dorobku także brąz MŚJ 2017 w Chorwacji, w Pucharze Europy w Lignano w 2016 i 2017 roku. Jutro w Rosji Aleksandra Kaleta będzie miała okazję do rewanżu. Lepsza zawodniczka z tej pary w ćwierćfinale będzie walczyła z Holenderką Julie Kemmink lub Włoszką Chiarą Palancą.

Drugi z polskich brązowych medalistów MŚJ 2018 Iwo Baraniewski (UKJ 225 Warszawa) w 1/8 finału kategorii -100kg będzie rywalizował z Rosjaninem Vitalii Pleshakovem. Jeśli reprezentant Biało-Czerwonych pokona tego przeciwnika, w ćwierćfinale może trafić na Młodzieżowego Mistrza Europy sprzed 2 lat Białorusina Daniela Mukete.

W tej samej kategorii od 1/8 finału udział w turnieju rozpocznie Kacper Szczurowski (KŚ AZS Gliwice), a w pierwszej walce spotka się z brązowym medalistą MŚ Kadetów z 2015 roku Białorusinem Antonem Sachylovichem albo Słowakiem Mariusem Fizelem.

W wadze -81kg Paweł Drzymał (GKS Czarni Bytom), zwycięzca Pucharu Europy Seniorów w Bratysławie, wylosował w 1/8 finału triumfatora walki pomiędzy Słowakiem Alexem Barto a Izraelczykiem Ohadem Danem. Uczestnik niedawnych MŚ w Tokio Sebastian Marcinkiewicz (KS Gwardia Wrocław) powalczy z Serbem Uroszem Madzareviciem w 1/16 finału.

- To mój debiut w imprezie mistrzowskiej międzynarodowej, jednak zamierzam podejść do MME jak do każdych innych zawodów i pokazać się z jak najlepszej strony. Przyjechałem do Rosji oczywiście z nadzieją na medal i że tym samym uda mi się spełnić oczekiwania trenera klubowego oraz trenera kadry narodowej – mówi Paweł Drzymał.

W Iżewsku, stolicy Udmurcji, wystartuje 135 zawodników i 100 zawodniczek z 33 krajów. W piątek walczyć będą Aleksandra Kaleta, Anna Dąbrowska, Vanessa Machnicka i Kacper Kaczor.

Przed rokiem w węgierskim Gyor Julia Kowalczyk (-57kg) zdobyła złoty medal Mistrzostw Europy do lat 23 natomiast Oleksyj Lysenko (-100kg) zdobył brąz.

Starty Polaków:

1 listopada
-52kg Aleksandra Kaleta (UKS Judo Wolbrom) – Cleonia Riciu (Rumunia) 1/8 finału
-57kg Anna Dąbrowska (MKS Juvenia Wrocław) – Tihea Topolovecz (Chorwacja) 1/8 finału
-57kg Vanessa Machnicka (KS Akademia Judo Poznań) – Kitti Kovacs (Węgry) 1/8 finału
-73kg Kacper Kaczor (GKS Czarni Bytom) – Alberto Ferrer Varela (Hiszpania) 1/8 finału

2 listopada
-81kg Sebastian Marcinkiewicz (KS Gwardia Wrocław) – Urosz Madzarević (Serbia) 1/16 finału
-81kg Paweł Drzymał (GKS Czarni Bytom) – Alex Barto (Słowacja) lub Ohad Dan (Izrael) 1/8 finału

3 listopada
-78kg Paulina Dziopa (GKS Czarni Bytom) – Petrunjela Pavić (Chorwacja) 1/8 finału
-100kg Iwo Baraniewski (UKJ 225 Warszawa) – Vitalii Pleshakov (Rosja) 1/8 finału
-100kg Kacper Szczurowski (KŚ AZS Gliwice) – Anton Sachylovich (Białoruś) lub Marius Fizel (Słowacja) 1/8 finału
+100kg Dominik Majowski (GKS Czarni Bytom) – Bogdan Voitsik (Białoruś)