Mistrzostwa Wojska Polskiego - Kamila Pasternak wśród złotych medalistek

3-krotna medalistka Mistrzostw Europy Kadetów (złoto, srebro i brąz), st. szer. pchor. Kamila Pasternak (Reprezentacja wyższego szkolnictwa wojskowego) zwyciężyła w kategorii +63kg podczas Mistrzostw Wojska Polskiego w Elblągu.

Już za kilka dni na warszawskim Torwarze odbędą się Mistrzostwa Europy Kadetów. W niedalekiej przeszłości znakomicie w tych zawodach spisywała się Kamila Pasternak, która w 2012 roku w czarnogórskiej miejscowości Bar zdobyła złoty medal, w 2013 roku w Tallinnie wywalczyła srebro, a w 2014 roku w Atenach dołożyła do kompletu brąz.

W finale MP Wojskowych wygrała z kpr. pchor. Aleksandrą Grabowską (Reprezentacja wyższego szkolnictwa wojskowego). Natomiast w decydującym pojedynku wagi -63kg st. mar. Dominika Błach (DGRSZ 5 – marynarka wojenna) pokonała szer. Joannę Graszę (DGRSZ 2 – 12 Dywizja Zmechanizowana).

Wśród mężczyzn złote medale zdobyli -60kg szer. Henryk Kmieciak (DGRSZ 3 – 16 Dywizja Zmechanizowana), -66kg st. mar. Szymon Pezda (DGRSZ 5 – marynarka wojenna), -73kg kpr. Mariusz Janicki (DGRSZ 1 – 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej), -81kg szer. Wiktor Kumidor (Wojska obrony terytorialnej), -90kg st. szer. Filip Łątka (DGRSZ 1 – 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej), -100kg szer. Piotr Żeleński-Oczak (DGRSZ 3 – 16 Dywizja Zmechanizowana), +100kg por. Patryk Janik (DGRSZ 1 – 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej).

Klasyfikację zespołową wygrali zawodnicy reprezentujący 11 Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej. Jak podała "Polska Zbrojna", w rankingu, do którego liczyły się wyniki turnieju indywidualnego oraz drużynowego, wyprzedzili o 16 punktów reprezentację 16 Dywizji Zmechanizowanej oraz o 22 ekipę z sił powietrznych. Najlepszym zawodnikiem mistrzostw został st. szer. Filip Łątka.

W mistrzostwach startowało 21 zawodniczek i 88 zawodników z ośmiu reprezentacji. Judocy podobnie jak przed rokiem o medale walczyli w Elblągu. Jednak tym razem wyniki rywalizacji na tatami były zaliczane do współzawodnictwa w sporcie powszechnym w Siłach Zbrojnych RP. – Przywrócenie judo do punktacji znacznie wpłynęło na poziom mistrzostw i frekwencję – podkreśla mjr Wojciech Turowski, kierownik reprezentacji 16 Dywizji Zmechanizowanej, która była gospodarzem zawodów.