Młodzieżowe sukcesy polskich judoków w 2017 roku

Miniony rok to nie tylko sukcesy polskich seniorów, ale również naszych reprezentantów startujących w kategoriach młodzieżowców, juniorów i kadetów.

W Młodzieżowych Mistrzostwach Europy do lat 23 w czarnogórskiej Podgoricy brązowe medale zdobyli startujący w kategorii -90kg Piotr Kuczera i Rafał Kozłowski oraz Beata Pacut w wadze -78kg. Na 5 miejscu zawody zakończyła Anita Formela +78kg.

Anita Formela znalazła się tuż za podium także w chorwackim Zagrzebiu podczas Mistrzostw Świata Juniorek w Zagrzebiu. W decydującej walce przegrała z Brazylijką Beatriz Souzą.

Mistrzostwa Europy Juniorów odbyły się słoweńskim Mariborze. Brązowy krążek wywalczyła Julia Kowalczyk -57kg, powtarzając ubiegłoroczny sukces z hiszpańskiej Malagi. Na 5 lokatach na Słowenii sklasyfikowani zostali Jakub Ozimek -90kg, Kacper Szczurowski -100kg i Anita Formela +78kg.

Dla kadetów najważniejszymi zawodami kończącego się roku były Mistrzostwa Świata w dalekim Santiago de Chile. Świetnie spisała się Natalia Kropska -57kg, zdobywając srebrny. 5 miejsce zajął Adam Stodolski -73kg.

Mistrzostwa Europy Kadetów odbyły się w Kownie. Na najniższym stopniu podium stanęły dwie nasze zawodniczki - Nikola Szlachta -44kg i Natalia Kropska -57kg.

Tradycyjnie w Polsce rozgrywane były Otwarte Puchary Europy - Juniorów w Gdyni i Kadetów w Bielsku-Białej. W Gdyni Biało-Czerwoni wywalczyli 9 medali - 3 srebrne i 6 brązowych. Srebrnymi medalistami zostali Kacper Szczurowski -100kg, Klaudia Cieślik -52kg i Julia Kowalczyk -57kg, a brązowymi - Aleksandra Polkowska -44kg, Aleksandra Kaleta -52kg, Paulina Dziopa -78kg, Anita Formela +78kg, Sebastian Marcinkiewicz -81kg, Jakub Ozimek -90kg.

W Bielsku-Białej brązowe krążki zdobyli kadeci Adam Stodolski -73kg, Alicja Gowarzewska -40kg i Aleksandra Gaj +70kg.