MŚ Kadetów w Ałmatach: Michał Kowalczyk wylosował Czarnogórca Nurkovicia

Michał Kowalczyk (-66kg) będzie pierwszym Polakiem, który wystąpi w Mistrzostwach Świata Kadetów w Ałmatach. W czwartek w pierwszej walce spotka się z Czarnogórcem Jahją Nurkoviciem, a jeśli wygra jego kolejnym rywalem w eliminacjach będzie Cypryjczyk Christos Georghiou.

Polak wygrał z Jahją Nurkoviciem w kwietniu podczas zawodów o Puchar Europy w czeskich Teplicach. W tym sezonie Michał Kowalczyk zdobył srebro w tej imprezie w Fuengiroli, brąz w Zagrzebiu, a 5 miejsce zajął w Teplicach oraz turnieju EYOF w Baku.

Do 5-dniowej rywalizacji w Kazachstanie zgłosiło się 464 judoków z 61 krajów – 256 zawodników i 208 zawodniczek urodzonych w latach 2002-2004. W tym gronie jest 6-osobowa reprezentacja Polski prowadzona przez trenerów Kotaro Sasakiego i Pawła Zagrodnika. Duet szkoleniowców poprowadził kadrę podczas Mistrzostw Europy w Warszawie, gdzie brąz zdobyła Katarzyna Sobierajska (-70kg). Głównym celem jest przygotowanie młodzieży pod kątem Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku.

Katarzyna Sobierajska (AZS UW Warszawa) w 1/8 finału MŚ spotka się ze zwyciężczynią pojedynku pomiędzy Francuzką Juliette Diollot i Włoszką Caroliną Mengucci. Druga z Polek Agata Pałka (UKS Olimp Nowa Sól) zacznie zmagania w wadze -63kg od 1/32 finału i walki z Algierką Racha Schehrazed Ramdane. W następnej rundzie już czeka Portorykanka Nahiara Feliciano Williams.

Oprócz Michała Kowalczyka, w Mistrzostwach Świata wystartuje jeszcze trzech naszych judoków. W 1/32 finału kategorii -73kg Wojciech Grądzki (KS Judo Czechowice-Dziedzice) spotka się z Uzbekiem Sanjarem Pardaevem, a jeśli zwycięży to w drugiej rundzie przeciwnikiem będzie Brazylijczyk Gustavo Gomes.

W 1/16 finału na tatami wyjdą -81kg Albin Kocioł (TS Wisła Kraków) i -90kg Michał Jędrzejewski (SGKS Wybrzeże Gdańsk). Albin Kocioł wylosował Rosjanina Mikhaila Avdeeva, brązowego medalistę ME w Warszawie, a Michał Jędrzejewski będzie walczył z Austriakiem Aslanem Papoyanem. O ćwierćfinał może spotkać się z Tajwańczykiem Lin Sheng-Kai.

Rywale Polaków

Czwartek
-66kg Michał Kowalczyk (KJ Ryś Warszawa) – Jahja Nurković (Czarnogóra) 1/32 finału

Piątek
-63kg Agata Pałka (UKS Olimp Nowa Sól) - Racha Schehrazed Ramdane (Algieria) 1/32 finału
-73kg Wojciech Grądzki (KS Judo Czechowice-Dziedzice) - Sanjar Pardaev (Uzbekistan) 1/32 finału
-81kg Albin Kocioł (TS Wisła Kraków) – Mikhail Avdeev (Russia) 1/16 finału

Sobota
-70kg Katarzyna Sobierajska (AZS UW Warszawa) - Juliette Diollot (Francja) lub Carolina Mengucci (Włochy) 1/8 finału
-90kg Michał Jędrzejewski (SGKS Wybrzeże Gdańsk) - Aslan Papoyan (Austria) 1/16 finału