POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

MŚ w Ałmatach: kolejny bardzo dobry występ Katarzyny Sobierajskiej

Po zdobyciu brązowego medalu Mistrzostw Europy w Warszawie, Katarzyna Sobierajska (-70kg) była blisko podium Mistrzostw Świata Kadetów w Ałmatach. W Kazachstanie zajęła 5 miejsce. To kolejny bardzo dobry występ naszej judoczki, której długofalowymi celami są Igrzyska Olimpijskie w 2024 i 2028 roku.

Po zwycięstwie przez waza-ari z Francuzką Juliette Diollot, w ćwierćfinale judoczka AZS UW Warszawa spotkała się z Niemką Anną Monta Olek i wygrała z nią w niewiele ponad 2 minuty. W półfinale rywalką Katarzyny Sobierajskiej była Japonka Moka Kuwagata, której w tym roku uległa w walce o złoty medal podczas Otwartego Pucharu Europy Kadetów w Bielsku-Białej.

W Kazachstanie zawodniczka z Azji bardzo szybko rozstrzygnęła na swoją korzyść wszystkie 3 pojedynki eliminacyjne. Z reprezentantką Polski stoczyła najtrudniejszą walkę, która trwała ponad 3 minuty. Porażka Katarzyny Sobierajskiej oznaczał, że czekają jeszcze bój o brąz z inną z Niemek Elisabeth Pflugbeil. Niestety to przeciwniczka triumfowała w tej walce medalowej. Natomiast Japonka zdobyła srebro po porażce z Hiszpanką z japońskimi korzeniami Ai Roustant Tsunodą.

Dla pochodzącej z Przemętu Katarzyny Sobierajskiej, która w kadrze pracuje z młodymi i ambitnymi trenerami Kotaro Sasaki i Pawłem Zagrodnikiem, a w warszawskim klubie jej szkoleniowcem jest doświadczony Zdzisław Grochowski, rok 2019 był bardzo udany. Dwa bardzo udane starty w największych turniejach - MŚ i ME plus trzy finały Pucharów Europy. W tych zawodach zwyciężała we Włoszech i w Chorwacji.

Po jednej walce w Ałmatach wygrali rywalizujący w kategoriach wagowych -73kg Wojciech Grądzki (KS Judo Czechowice-Dziedzice) i -81kg Albin Kocioł (TS Wisła Kraków). Wojciech Grądzki pokonał Uzbeka Sanjara Pardaeva i przegrał z 5 zawodnikiem MŚ Brazylijczykiem Gustavo Gomesem. Z kolei Albin Kocioł triumfował w pojedynku z Rosjaninem Mikhailem Avdeevem, brązowym medalistą ME w Warszawie. Następnie uległ japońskiemu faworytowi Ryunosuke Otake, który sięgnął po złoty krążek.

W Kazachstanie wystąpili także -63kg Agata Pałka (UKS Olimp Nowa Sól), -66kg Michał Kowalczyk (KJ Ryś Warszawa), -90kg Michał Jędrzejewski (SGKS Wybrzeże Gdańsk).