MŚ w Baku: Damian Szwarnowiecki lepszy od Mistrza Olimpijskiego, ale bez medalu

Po wielu latach przerwy polski judoka znów walczył o medal Mistrzostw Świata. Podczas turnieju w Baku Damian Szwarnowiecki (-81kg) pokonał łącznie 4 rywali, w tym mistrza olimpijskiego z Rio Khasana Khalmurzaeva. Ostatecznie zajął 5 miejsce.

To był świetny występ Damiana Szwarnowieckiego. Polak zajmujący 48 miejsce na świecie sprawił miłą niespodziankę kibicom i doszedł do walki o medal. Niestety przegrał ten pojedynek z reprezentującym Turcję Vedatem Albayrakiem, wcześniej walczącym dla Gruzji i Grecji.

To był 4 start Damiana Szwarnowieckiego w seniorskich MŚ. W latach 2014-2015 nie wygrał ani jednej walki, a rok temu w Budapeszcie miał bilans 1-1. Dzisiaj w Baku 24-letni judoka KS Gwardia Wrocław wygrał przez ippon z Guamczykiem Joshterem Andrew i Hiszpanem Alfonso Solaną Urquizą oraz w dogrywce z Estończykiem Kristijanem Toniste. W ćwierćfinale przegrał przed czasem z późniejszym srebrnym medalistą Japończykiem Sotaro Fujiwarą, a następnie pokonał Khalmurzaeva i niestety został pokonany przez Albayraka.

W reprezentacji trenerem Damiana jest Mirosław Błachnio, a w klubie Zbigniew Zamęcki.

W 2007 roku w tej samej wadze -81kg 5 miejsce zajął Robert Krawczyk. Ten sam judoka 15 lat temu w Japonii sięgnął po brąz Mistrzostw Świata. W 2008 roku we Francji brąz MŚ wywalczył Grzegorz Eitel, jednak to był turnieju tylko w kategorii open.

W niedzielę do pełni szczęścia zabrakło medalu dla Damiana Szwarnowieckiego. Zwyciężył Saeid Mollaei i to jest już 2 medal dla Iranu w tych zawodach. Wczoraj brązowy krążek wywalczył Mohammad Mohammadi (kat. -73kg).

W poprzednich dniach Biało-Czerwonym nie wiodło się najlepiej, bowiem nikt nie przebił się do ósemki. Ze znakomitymi rywalkami w wadze -52kg przegrywały Agata Perenc i Karolina Pieńkowska - Perenc z broniącą tytułu Japonką Ai Shishime, a Pieńkowska z Utą Abe. Obie Japonki potem spotkały się w finale, w którym w dogrywce lepsza była 18-letnia Uta Abe. W kategorii -66kg zwyciężył jej brat Hifumi Abe. W tej wadze Patryk Wawrzyczek uległ słynnemu Ukraińcowi, byłemu mistrzowi świata i Europy Georgii Zantaraii, który w Baku zdobył brązowy medal.

Dziś nie powiodło się Agacie Ozdobie-Błach i Karolinie Tałach w kat. -63kg. Jutro walczą Daria Pogorzelec (-70kg), Rafał Kozłowski i Piotr Kuczera (-90kg).