Maciej Sarnacki na swojej najwyższej 9 pozycji na świecie

Udany występ i 5 miejsce w prestiżowym turnieju IJF Masters w St. Petersburgu sprawiły, że Maciej Sarnacki znalazł się w najlepszej 10 światowego rankingu. Reprezentant Polski kończy ten sezon na 9 pozycji w kategorii wagowej +100kg.

Po okresie dominacji Janusza Wojnarowicza, który zdobył wiele medali Mistrzostw Europy, w krajowej wadze ciężkiej najlepszy jest Maciej Sarnacki. W tym roku wygrał European Open w Katowicach oraz zdobył srebrne medale Grand Slam w Abu Dhabi i Grand Prix w Hadze. Tuż za podium znalazł się m.in. w Mastersie oraz w Mistrzostwach Europy w Warszawie.

Maciej Sarnacki z dorobkiem 2412 pkt jest 9 na świecie. Na czele Brazylijczyk David Moura 5710, a drugi jest Gruzin Guram Tushishvili 4580, który w finale Mastersa wygrał z rywalem z Brazylii. Trzeci Francuz Teddy Riner 3550. 2-krotny Mistrz Olimpijski i 10-krotny Mistrz Świata rzadko startuje, dlatego nie jest liderem wagi ciężkiej.

Szansę na rozstawienia w międzynarodowych turniejach będą miały także Polki zajmujące miejsca w czołówce światowego rankingu. W kategorii -52kg Agata Perenc jest 17 - 1631, -57kg Anna Borowska 18 - 1654, -63kg Agata Ozdoba-Błach 17 - 1946, -78kg Beata Pacut 24 - 1256.

Z innych naszych reprezentantów Piotr Kuczera jest 38 w kategorii -90kg, Karolina Tałach 42 w -63kg, Julia Kowalczyk 44 w -57kg, Karolina Pieńkowska 45 w -52kg, Damian Szwarnowiecki 46 w -81kg. Katarzyna Kłys już skończyła karierę, ale obecnie zajmuje 40 miejsce w wadze -70kg.