POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Oceania Judo Open: 3 medale i 32 wygrane walki Polaków

Piotr Kuczera (-90kg) i Beata Pacut (-78kg) wywalczyli brązowe medale w 2 dniu Oceania Judo Open w australijskim Perth. Wcześniej srebro zdobyła Julia Kowalczyk (-57kg). W całym turnieju, punktowanym jak Grand Prix, aż 11 Polaków zajęło miejsca punktowane i wygrało łącznie 32 walki.

Zajmujący 52 miejsce w rankingu światowym Polak wygrał z czterema obecnie wyżej sklasyfikowanymi zawodnikami - Szwajcarem Cirilem Grossklausem w dogrywce, Amerykaninem Coltonem Brownem, w repesażu ze Słowakiem Peterem Zilką i o brąz z Kochmanem z Izraela. Wszyscy oni plasują się w 3 i 4 dziesiątce, a Li Kochman to wicemistrz tegorocznych Igrzysk Europy i Mistrzostw Europy na Białorusi. Piotr Kuczera przegrał tylko w ćwierćfinale z aktualnym Mistrzem Europy Turkiem Mikailem Ozerlerem.

Mimo braku medalu, bardzo dobrze w wadze -90kg walczył też Tomasz Szczepaniak, który pokonał wyżej notowanych rywali – w dogrywce Słowaka Milana Randla i w 1/8 finału Quedjau Nhabaliego z Ukrainy. Potem przyszły dwie przegrane i zajął 7 miejsce, podobnie jak Daria Pogorzelec (-70kg), która też miała bilans pojedynków 2-2, a wygrała z Rosjanką Aleną Prokopenko i Greczynką Elisavet Teltsidou.

Podobnie jak Piotr Kuczera, po brąz sięgnęła plasująca się na 20 lokacie na świecie Beata Pacut. Bardzo ważne były jej zwycięstwa przed czasem z Rosjankami z 19 i 17 pozycji - Antoniną Shmelevą i o brąz z Aleksandrą Babintsevą, brązową medalistką Mistrzostw Świata 2018 w azerskim Baku. Polka wygrała też z Brytyjką Emmą Reid, a porażki doznała tylko z Niemką Luise Malzahn.

W wadze +78kg na 5 miejscu uplasowała się Paula Kułaga. Wygrała z nr 20 na świecie Litwinką Sandrą Jablonskyte, przegrała z Portugalką Rochele Nunes, w repesażu pokonała Sydnee Andrews z Nowej Zelandii i na koniec uległa 16 na liście IJF Rosjance Kseni Chibisovej, brązowa medalistka ME i IE w Mińsku.

W sumie Polacy zdobyli na Antypodach 3 medale oraz zajmowali 3-krotnie lokaty nr 5. Łącznie 11 Biało-Czerwonych, w tym 8 zawodniczek i 3 zawodników, znalazło się na pozycjach 2-7. Polscy judocy wygrali 32 pojedynki i zdobyli sporo punktów do rankingu olimpijskiego i światowego.