PE Juniorów: brązowy medal Marii Bączek w Kownie

Po zdobyciu srebrnego medalu w Pucharze Europy Juniorek w Atenach, dzisiaj Maria Bączek (WKS Gwardia Warszawa) wywalczyła brąz w zawodach tej samej rangi w wadze -78kg w Kownie.

W ciągu 1,5-miesiąca 19-letnia Maria Bączek 2-krotnie stanęła na podium PE Juniorek. Co start to medal. W turnieju na Litwie pokonała przez ippon Białorusinkę Alinę Pastalouskayę i Holenderkę Kim Hooi, która w tym roku triumfowała w PEJ w rosyjskim St. Petersburgu.

W półfinale Polka przegrała z inną judoczką z Holandii Renee Van Harselaar (wywalczyła złoto, podobnie jak w kwietniu w Lignano), ale w walce o brąz wygrała przed czasem z następną z Holenderek Christiną Heck.

Bardzo dobrze walczyła w sobotę także rówieśniczka Marii Bączek - Wiktoria Tomczak (MKS Olimpijczyk Włocławek) w kategorii -70kg. Po zwycięstwie ze Szwajcarką Pauline Gander, przegrała z aktualną Mistrzynią Europy Kadetek Holenderką Marin Visser, a w repesażach pokonała Rosjankę Aleksandrę Askarovą i Litwinkę Darję Piskunovą. W pojedynku o brąz uległa Holenderce Esmee Van Schaardenburg.

W niedzielę kolejne walki z udziałem Polaków w Kownie, m.in. w wadze +100kg Wojciech Kordyalik (WKS Śląsk Wrocław) spotka się z Belgiem Yvesem Ndao, a Fabian Kowalski (AZS AWF Katowice) ma wolny los. Jego rywalem w 1/8 finału będzie Białorusin Aleh Rudyshyn albo Belg Edouard Capelle.