PE Kadetów w Bielsku-Białej: wystartuje ponad pół tysiąca młodych judoków

Ponad 550 zawodników i zawodniczek z 32 krajów, w tym kilkudziesięcioosobowa reprezentacja Polski, zostało zgłoszonych do Pucharu Europy Kadetów w Bielsku-Białej w dniach 19-20 maja. Na liście startowej jest 14 judoków z Japonii - po 7 juniorek i juniorów młodszych.

Zawody rangi "2018 IJF World Cadet Tour" rozgrywane będą w Hali Sportowej BBOSiR. W naszej kadrze narodowej są regularnie zdobywający medale PE Wojciech Kordyalik (+90kg) i Kinga Wolszczak (+70kg). Oboje trenują w WKS Śląsk Wrocław. W Bielsku-Białej także wezmą udział w silnie obsadzonym campie.

W tym sezonie Wojciech Kordyalik i Kinga Wolszczak zdobywali srebrne medale Pucharu Europy w Berlinie oraz brązowe w czeskich Teplicach. Ponadto zawodnik Śląska wywalczył brąz w Zagrzebiu, gdzie Kinga zajęła 5 miejsce. Również na 5 lokacie uplasowała się Alicja Gowarzewska (-44kg) z UKS Judo Mysłowice w hiszpańskiej miejscowości Fuengirola.

Poza gospodarzami, bardzo liczne drużyny narodowej w Bielsku-Białej wystawiają Japończycy (po jednej osobie w każdej kategorii wagowej), Włosi (50 judoków), Rosja (44), Ukraina (40), Węgry (36), Czechy (34), Francja (32). W tak mocnej stawce każdy medal będzie sporym sukcesem Biało-Czerwonych.

Spoza Europy zgłoszeni są reprezentanci Stanów Zjednoczonych, Tunezji, Zimbabwe i wspomnianej Japonii.

Przed rokiem przed własną publicznością Polacy wywalczyli 3 brązowe krążki - Adam Stodolski -73kg, Alicja Gowarzewska -40kg i Alesandra Gaj +70kg. Po 4 złota zdobyli Rosjanie, Gruzini i Japończycy. Teraz Gruzja przysyła 5 zawodniczek z myślą o budowie w przyszłości mocnej ekipy na zawody seniorskich drużyn mieszanych.

W rankingu światowym juniorów młodszych z Polaków najlepsi są Kinga Wolszczak - 3 miejsce i Wojciech Kordyalik - 12. W ich wagach liderują Tunezyjka Fatma Abidi i Turek Omer Aydin.

Turniej w Bielsku-Białej i późniejszy camp (21-23 maja) będą ważnymi elementami przygotowań do Mistrzostw Europy Kadetów, które od 28 czerwca do 1 lipca rozgrywane będą w stolicy Bośni i Hercegowiny Sarajewie.