PE Kadetów we Włoszech: Katarzyna Sobierajska złotą medalistką

Katarzyna Sobierajska (-70kg) zdobyła złoty medal, Wojciech Grądzki (-73kg) i Albin Kocioł (-81kg) srebrne, a Oliwa Onysk (-40kg) brązowy w pierwszym w tym roku Otwartym Pucharze Europy w Follonica (Włochy).

Katarzyna Sobierajska (AZS UW Warszawa) wygrała 5 walk, w tym 4 z rywalkami z Holandii: w eliminacjach z Sarah Hector, w ćwierćfinale z Yael Van Heemst, w półfinale z Lotte Schutjers i w finale z Cheyenne Van Der Sluis. W 1/8 finału pokonała Rumunkę Claudię Tarbę. Wszystkie pojedynki do finału Polka rozstrzygnęła na swoją korzyść przez ippon.

Bardzo dobrze dzisiaj walczyli też Wojciech Grądzki (KS Judo Czechowice-Dziedzice) i Albin Kocioł (TS Wisła Kraków). Wojciech Grądzki stoczył aż 6 walk – pokonał Włocha Matteo Viesi, Austriaka Sebastiana Dengga, Holendra Jelle van Teijlingena, w ćwierćfinale Francuza Sachę Gigli i w półfinale Duńczyka Davida Ivaniana. Dopiero w finale przegrał na początku dogrywki ze Szwajcarem Aurelienem Bonferroni.

Albin Kocioł wygrywał w niedzielę z Włochem Francesco Basso, Węgrem Lajosem Szavą, w ćwierćfinale z Rosjaninem Ilasem Murzabekovem i w półfinale z innym Węgrem Peterem Safrany. O złoty medal stoczył trwający ponad 6 min bój z Mikhailem Avdeevem. Zwyciężył w tym pojedynku Rosjanin.

Wczoraj z grona podopiecznych trenerów kadry narodowej Kotaro Sasaki i Pawła Zagrodnika na najniższym stopniu podium stanęła Oliwa Onysk (KJ Koka Jastrzębie Zdrój). Wszystkie 3 walki wygrała przez ippon, w tym o brązowy medal z Holenderką Lois Klein. Tylko w pierwszym pojedynku Polka przegrała z jej rodaczką Lindą Veerhaart.

5 miejsce we Włoszech zajęła startująca w kategorii wagowej -48kg Alicja Gowarzewska (UKS Judo Mysłowice). Po 4 zwycięskich pojedynkach, m.in. z Holenderką Indy Godschalk, dotarła do półfinału, w którym uległa brązowej medalistce Mistrzostw Świata z 2017 roku i Mistrzostw Europy Kadetek z 2018 roku Włoszce Carlotcie Avanzato. W walce o brąz polska judoczak zmierzyła się z Aną Viktoriją Puljiz. Po prawie 8 min rywalizacji lepsza okazała się Chorwatka – Alicja Gowarzewska została zdyskwalifikowana za 3 shido.

Ostatnią rywalką 16-letniej Polki była rok starsza Ana Viktorija Puljiz, która jest złotą medalistką ME Kadetek 2017 i brązową medalistką ubiegłorocznych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich. W 2018 roku zdobyła też ME Kadetek i Juniorek w wadze -44kg.

W klasyfikacji medalowej Biało-Czerwoni na 5 miejscu, za Włochami, Rosją, Holandią i Węgrami.