Podsumowanie seniorskiego sezonu 2018 - 29 medali Biało-Czerwonych

29 medali zdobyli nasi reprezentanci w seniorskich zawodach rangi Grand Slam, Grand Prix i Puchar Świata w 2018 roku. Biało-Czerwoni stawali także 7-krotnie na podium Mistrzostw Świata Juniorów oraz Mistrzostw Europy Młodzieży, Juniorów i Kadetów.

W Grand Slam Karolina Pieńkowska (-52kg) wywalczyła srebro w niemieckim Dusseldorfie, a Beata Pacut (-78kg) brąz w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W Grand Prix po srebrne krążki sięgnęły Agata Perenc (-52kg) w meksykańskim Cancun i Karolina Tałach (-63kg) w gruzińskim Tbilisi. Brązowe medale zdobyli – Agata Perenc w Taszkiencie, Agata Ozdoba-Błach (-63kg) w Budapeszcie, Daria Pogorzelec (-70kg) w Cancun, Beata Pacut w Taszkiencie i Tbilisi oraz Piotr Kuczera (-90kg) w Tbilisi i Maciej Sarnacki (+100kg) w holenderskiej Hadze.

W imprezach seniorskich rangi mistrzowskiej najbliżej medalu był Damian Szwarnowiecki (-81kg), który zajął 5 miejsce w MŚ w azerskim Baku. Wygrał tam m.in. w repesażu z Mistrzem Olimpijskim z Rio Rosjaninem Khasanem Khalmurzaevem, a przegrał o brąz z Turkiem Vedatem Albayrakiem.

Medale MŚ i ME zdobywaliśmy w młodszych kategoriach wiekowych. Julia Kowalczyk (-57kg) została Młodzieżową Mistrzynią Europy w węgierskim Gyor, a brązowy medal wywalczył tam Oleksiy Lysenko (-100kg). W Mistrzostwach Świata Juniorów w Nassau na Bahamach na najniższym stopniu podium stanęli Aleksandra Kaleta (-52kg) i Iwo Baraniewski (-100kg). W Mistrzostwach Europy Juniorów w bułgarskiej Sofii srebrny krążek zdobyła Angelika Szymańska (-63kg), a brązowy Cezary Tchórzewski (-73kg). W ME Kadetów w Sarajewie, stolicy Bośni i Hercegowiny, brązowym medalistą został Wojciech Kordyalik (+90kg).

W Pucharze Świata Polki najlepiej spisały się przed swoją publicznością w Warszawie, gdzie z dorobkiem 7 medali wygrały klasyfikację drużynową. Złoty zdobyły Karolina Pieńkowska (-52kg) i Arleta Podolak (-57kg), srebro Anna Borowska (-57kg), Agata Zacheja (-63kg) i Paula Kułaga (-78kg), a brąz Karolina Tałach (-63kg) i Daria Pogorzelec (-70kg).

Polacy odnieśli 3 zwycięstwa w PŚ – Julia Kowalczyk wygrała w Mińsku na Białorusi, Karolina Tałach w portugalskim Odivelas, a Piotr Kuczera w Sofii.

Ze srebrem wracali – Karolina Pieńkowska z Odivelas, Damian Szwarnowiecki z czeskiej Pragi, Wiktor Mrówczyński (-73kg) i Kacper Szczurowski (-100kg) z Madrytu, a z brązem Paula Kułaga i Anna Załęczna (+78kg) z hiszpańskiej stolicy. Dwa brązowe medale w Ameryce Południowej zdobyła Urszula Hofman (-70kg), w Limie i Buenos Aires.