POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Polscy judocy-żołnierze w bardzo mocnym składzie w Igrzyskach Wojskowych

W bardzo mocnym 16-osobowym składzie wystąpią polscy judocy-żołnierze w Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych (CISM) w Wuhan. W Chinach wśród naszych reprezentantów nie zabraknie medalistów Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostw Świata i Europy.

Trenerami Biało-Czerwonych są chor. Adam Poździk i mł. chor. Mirosław Wolszczak. Wyjazd na zawody do Azji w dniu 16 października, a Igrzysk Wojskowe – rozgrywane co 4 lata w wielu dyscyplinach sportu – odbędą się w terminie od 18 do 27 października.

Polacy startować będą indywidualnie w 11 kategoriach, poza wagami -60kg i -66kg mężczyzn oraz +78kg kobiet. O medale powalczą również w rywalizacji drużynowej.

W składzie polskiej reprezentacji znalazło się 9 zawodniczek. Na tatami w Wuhan wystąpią -48kg marynarz Kinga Kubicka, -52kg mar. Karolina Pieńkowska, -57kg szer. rez. Anna Borowska, szer. Arleta Podolak, -63kg mar. Karolina Tałach-Gast, Agata Ozdoba–Błach, -70kg mar. Daria Pogorzelec, szer. rez. Eliza Wróblewska, -78kg szer.rez. Beata Pacut.

Niemal wszystkie wymienione zawodniczki stanowią o sile pierwszej reprezentacji naszego kraju, której głównym trenerem jest Mirosław Błachnio. Wśród żołnierzy brakuje Julii Kowalczyk, brązowej medalistki niedawnych Mistrzostw Świata Seniorów w Tokio w wadze -57kg.

Jeśli chodzi o mężczyzn trener koordynator kadry narodowej Wojska Polskiego Mirosław Wolszczak powołał: kpr. Łukasza Błacha (-81kg), szer. Jakuba Wójcika (-100kg), szer. rez. Kamila Grabowskiego (+100kg), szer. rez. Rafała Kozłowskiego, szer. rez. Piotra Kuczerę (-90kg), szer. rez. Wiktora Mrówczyńskiego (-73kg), szer. rez. Damiana Stępnia (-81kg) i szer. rez. Damiana Szwarnowieckiego (-81kg).

Z tej grupy judoków-żołnierzy w MŚ w stolicy Japonii startowali Wiktor Mrówczyński -73kg i Damian Szwarnowiecki -81kg. Z kolei w zawodach wojskowych największe doświadczenie ma Łukasz Błach, medalistka Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostw Świata oraz Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych. W rywalizacji żołnierzy zadebiutują m.in. Piotr Kuczera, brązowy medalista Mistrzostw Europy Seniorów z 2016 roku, oraz Wiktor Mrówczyński.