POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Pracowity początek kwietnia dla polskich judoków

Puchary Europy juniorów we Włoszech i juniorów młodszych w Czechach oraz Grand Prix seniorów w Turcji – to najbliższe, weekendowe plany poszczególnych reprezentacji Biało-Czerwonych w judo.

Na PE i camp do Lignano w terminie 4-9 kwietnia zgłoszonych zostało prawie 20 polskich juniorów. Trener asystent Piotr Karolkowski będzie miał do dyspozycji m.in. -60kg Jakub Biedrzycki, Tomasz Zielski, -66kg Igor Matusiak, -81kg Jakub Pankowski, Aleks Hoppe, -90kg Bartosz Maćkowski, Łukasz Zajączkowski oraz -48kg Paulina Szlachta, -52kg Aleksandra Janeczko, -57kg Jagoda Tąta, -63kg Agata Szafran, -70kg Wiktoria Marciniak, -78kg Julia Jaśkiewicz, +78kg Julia Świątkiewicz, Kinga Wolszczak.

Odkryciem pierwszych miesięcy tego roku jest Julia Świątkiewicz, która zdobyła złoty medal Pucharu Europy Juniorek w Portugalii, zaś w seniorskim Pucharze Świata w Pradze doszła aż do półfinału, zajmując ostatecznie wysokie 5 miejsce. W niedzielę zadebiutowała w Grand Prix i w Tbilisi wygrała z Chorwatką Ivaną Maranić, 5 zawodniczką Mistrzostw Europy i 7 zawodniczką Mistrzostw Świata. To dobry prognostyk na kolejne turnieje. W tej samej wadze pierwszy sezon w juniorkach startuje 17-letnia Kinga Wolszczak, która w debiucie wywalczyła brąz w PE w Atenach.

W Lignano ciekawie zapowiadają się także występy innych naszych reprezentantów, m.in. Jakuba Pankowskiego, który niedawno w Grecji odniósł życiowy sukces zdobywając srebro. Pokonał aż 4 rywali.

Juniorzy młodsi (kadeci) uczestniczyć będą w PE i campie w Teplicach w dniach 5-8 kwietnia. Z Polski zgłoszonych jest ponad 40 młodych judoków, a trenerzy kadry Marek Słyk i Paweł Zagrodnik powołali 10 zawodniczek i zawodników (-44kg Natalia Stokłosa, -48kg Zuzanna Woźniak, -52kg Klaudia Pietrzak, Natalia Łukaszewicz, -63kg Agata Pontek, -66kg Aleksander Raczek, -81kg Dimitri Janczylik, -90kg Dawid Mechowski, Filip Karczyk, +90kg Kacper Wojciechowski). Na liście startowej jest łącznie prawie 800 osób.

Już za niecałe 3 miesiące Mistrzostwa Europy w Warszawie, dlatego szkoleniowcy chcą „przeegzaminować” jak największą liczbę judoków. W marcu w Zagrzebiu po złoto sięgnęła Katarzyna Sobierajska -70kg, a brąz wywalczyli Agata Pałka -63kg i Michał Kowalczyk -66kg. Z kolei w lutym Polacy rywalizowali we Włoszech i Hiszpanii, gdzie zdobyli 6 medali – złoto znów dla Katarzyny Sobierajskiej, a na podium ponownie znaleźli się Agata Pałka czy Michał Kowalczyk.

Od 5 do 7 kwietnia seniorzy walczyć będą w Grand Prix w tureckim mieście Antalya. Trener reprezentacji Mirosław Błachnio poinformował, że to wyjazd klubowy głównie dla judoków i judoczek z zaplecza kadry, którzy walczą np. o zdobycie kwalifikacji na Igrzyska Europy w Mińsku. Na liście zgłoszonych znajduje się 6 nazwisk - Ewa Konieczny (-48kg), Julia Kowalczyk (-57kg), Arleta Podolak (-57kg), Eliza Wróblewska (-70kg), Wiktor Mrówczyński (-73kg) i Tomasz Szczepaniak (-90kg).