POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Puchar Europy Kadetów: Emila Gonsior – nie spodziewałam się takiego sukcesu

Nie spodziewałam się takiego sukcesu – mówi Emilia Gonsior (KJ AZS Opole), która w drugim występie w karierze w Pucharze Europy Kadetów sięgnęła po złoty medal w wadze +70kg w Szczyrku. Przed rokiem odpadła w eliminacjach kategorii -70kg w Bielsku-Białej.

W debiucie w zawodach tej rangi Emilia Gonsior pokonała w 1/32 finału Czeszkę Annę Vycpalkovą i przegrała w 1/16 finału z Francuzką Juliette Diollot. Natomiast dziś w hali COS-u w Szczyrku wygrała przez ippon z Litwinką Laurą Linkute i Słowenką Vanessą Asją Herić.

- Nigdy wcześniej nie miałam okazji walczyć z tymi rywalkami. Można powiedzieć, że podczas zawodów jestem w "transie" i dopiero po walkach siadam i na spokojnie je oglądam i analizuję z trenerami – powiedziała Emilia Gonsior.

Z Laurą Linkute reprezentantka Polski przegrywała na waza-ari, zaś z Vanessą Asją Herić ani na chwilę nie oddała prowadzenia.

- W walce z Litwinką można powiedzieć, że byłam pod presją czasu, bo przegrywałam i rzuciłam na osoto gari. Pojedynek ze Słowenką również zakończył się w stójce – przyznała.

Emilia Gonsior trenuje judo od 8 lat w klubie AZS Opole pod okiem Anny Chodakowskiej, Tomasza Kowalskiego oraz Bartosza Dobranowskiego. Jak przyznała, bardzo dużo również trenerowi Jerzemu Dodzianowi.

- Dzisiejszy sukces w Szczyrku to przede wszystkim cenna lekcja, dzięki której wiem nad czym należy jeszcze popracować – dodała uczennica Technikum nr 1 w Opolu, profil budowlany.

17-letnia judoczka z Opola (ur. 8 kwietnia 2003 roku) przygotowywać się będzie teraz do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – Mistrzostw Polski Kadetów w Zamościu.

- Nie spodziewałam się takiego sukcesu w dzisiejszych międzynarodowych zawodach, a przede mną kolejne wyzwania sportowe. Po zakończeniu swoich walk jeszcze obserwowałam pojedynek rywalek, bo kto wie, może się jeszcze kiedyś spotkamy – oceniła.

W Pucharze Europy, świetnie zorganizowanym przez Polski Związek Judo w czasie pandemii koronawirusa, Biało-Czerwoni wywalczyli 22 medale, w tym 6 złotych. Na najwyższym stopniu podium stanęli Ksawery Ignasiak -60kg, -Wojciech Koziołek -66kg, Jakub Sordyl +90kg, Anna Zakrzewska -40kg, Aleksandra Szulc -48kg i Emilia Gonsior +70kg.