Puchar Europy Kadetów: Emilia Gonsior i Jakub Sordyl złotymi medalistami

Polscy kadeci zdecydowanie zwyciężyli w klasyfikacji drużynowej Otwartego Pucharu Europy w Szczyrku. Łącznie zdobyli aż 22 medale, w tym 6 złotych, 7 srebrnych i 9 brązowych. W niedzielę Mazurka Dąbrowskiego wysłuchali triumfatorzy kategorii ciężkiej Emilia Gonsior (+70kg) i Jakub Sordyl (+90kg).

Jakub Sordyl wygrał przed czasem z Bartłomiejem Mormanem i Andrzejem Radzikiem, zaś Emilia Gonsior pokonała (ippon) Litwinkę Laurę Linkute i Słowenkę Vanessę Asję Herić

W ten sposób dołączyli do Polaków, którzy w sobotę zwyciężali w swoich wagach, a byli to Ksawery Ignasiak -60kg, -Wojciech Koziołek -66kg, Anna Zakrzewska -40kg i Aleksandra Szulc -48kg.

Łączny bilans Biało-Czerwonych w 2-dniowych zawodach, rozgrywanych zgodnie z wszelkimi wytycznymi polskiego rządu i Europejskiej Unii Judo, to 22 krążki. Słoweńcy i Belgowie sięgnęli po 3 złote krążki, dwie kategorie wygrali Estończycy, a jedną Czesi.

Biało-Czerwoni, trenowani przez selekcjonera Tomasza Jopka i pomagających mu szkoleniowców Artura Zielińskiego i Łukasza Kuczyńskiego, i w sobotę i w niedzielę wywalczyli po 11 medali. Dziś, poza złotem dla Gonsior i Sordyla, do finałów awansowali także inne nasi reprezentanci.

W wadze -73kg Dawid Szulik przegrał ze Słoweńcem Nikiem Purnatem, w kat. -90kg Jakub Bogdaniuk z Czechem Davidem Dudy. Natomiast w -63kg Martyna Glubiak w finale uległa Słowence Kai Schuster.

W kategorii +90kg drugą pozycję zajął Bartłomiej Morman, a trzecią Andrzej Radzik. Na „brązowych” miejscach na podium znaleźli się również: -73kg Oskar Rogalski, -57kg Daniela Badura, -63kg Anna Bednarz, -70kg Aleksandra Kowalewska.

Z kolei w sobotę srebro wywalczyli Wiktoria Ślązok -48kg, Stanisław Piechota -50kg i Oliwier Nowok -55kg, a brąz Mateusz Fityka -55kg, Bartosz Naczyński -60kg, Jakub Pec -66kg, Oliwia Kutyła -52kg.

Zawody w COS-ie w Szczyrku zostały bardzo sprawnie zorganizowane przez Polski Związek Judo, kierowany przez Prezesa Jacka Zawadkę. Gratulacje dla wszystkich judoków, sześcioro Polaków zajęło 5 miejsca, jak również dla wszystkich zaangażowanych w przeprowadzenie turnieju w czasie pandemii koronawirusa.

Bardzo dobry występ w Pucharze Europy był zwieńczeniem wielotygodniowej pracy na zgrupowaniach reprezentacji i poszczególnych klubów. Już kilka tygodni zostało do Mistrzostw Europy w Rydze, ale wcześniej m.in. inne prestiżowe zawody - Mistrzostwa Polski - Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży.