POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Siódme miejsce Arlety Podolak w Grand Slamie w Osace

Była Mistrzyni Świata Juniorek Arleta Podolak (-57kg) osiągnęła swój drugi wynik w karierze w zawodach rangi Grand Slam. Dziś w japońskiej Osace wygrała 3 walki i ostatecznie zajęła wysokie 7 miejsce w turnieju zaliczanym do kwalifikacji olimpijskich.

Arleta Podolak obecnie plasuje się na 79 lokacie w rankingu światowym, ale z pewnością uzyska awans po zawodach w Azji. W eliminacjach wygrała przez ippon z 64 na liście Nowozelandką Justine Bishop i w dogrywce z bardzo mocną byłą Wicemistrzynią Europy Bułgarką Iveliną Ilievą, która jest 22, a niedawno była 5 w Mistrzostwach Świata w Tokio. W walce o awans do ćwierćfinału Polka pokonała w 94 sek Cynthię Rahming z Bahamów.

W 1/4 finału Arleta Podolak stoczyła 4-minutowy pojedynek z jedną z najlepszych obecnie japońskich zawodniczek bez podziału na kategorie, Mistrzynią Świata z 2018 roku i Wicemistrzynią Świata z 2017 i 2019 roku Tsukasą Yoshidą. Nasza judoczka przegrała ze światową nr 2 przez waza-ari, a potem w repesażu trafiła na nr 11 Sumiyę Dorjsuren, do której największych sukcesów należą Wicemistrzostwo Olimpijskie w Rio i Mistrzostwo Świata rok później. Po kolejnym świetnym występie Arleta Podolak uległa słynnej rywalce w dogrywce po 5.05 min.

7 miejsce w Osace to drugi wynik w historii startów zawodniczki Gwardii Warszawa w Grand Slam. Na początku 2016 roku Arleta Podolak zajęła 5 lokatę w Grand Slam w Paryżu.

W tym roku podopieczna trenera Mirosława Błachnio wygrała European Open w Pradze i niedawno zdobyła brązowy medal indywidualnie i drużynowo podczas Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych w Wuhan.

W piątek w Osace w eliminacjach odpadli była Mistrzyni Europy Juniorek Anna Borowska (-57kg) oraz Patryk Wawrzyczek (-66kg). W niedzielę będzie walczył Piotr Kuczera (-90kg), brązowy medalista Mistrzostw Europy Seniorów z 2016 roku. Jego pierwszym rywalem będzie Słowak Milan Randl.