POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

W piątek ceremonia otwarcia Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych

Polscy judocy złożyli olimpijskie ślubowanie przed VII Światowymi Wojskowymi Igrzyskami Sportowymi (CISM), które w piątek rozpoczną się w chińskim Wuhan. Uroczystość odbyła się w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Do Azji poleciało ponad 200 sportowców-żołnierzy. Wystartują oni w 17 dyscyplinach.

W judo nasz kraj reprezentować będzie 17 osób – 8 zawodników i 9 zawodniczek. Biało-Czerwoni mają silny skład i liczą na bardzo udany występ. Na początek w Wuhan odbędzie się turniej drużynowy, a potem zaplanowana jest rywalizacja indywidualna.

– Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do igrzysk, wskazują na to między innymi wyniki naszych sportowców podczas cywilnych igrzysk czy mistrzostw świata. Liczę na to, że uda nam się pobić wynik z poprzednich igrzysk, kiedy zdobyliśmy aż 10 złotych medali. Liczę, że tym razem będzie ich dwa razy więcej, mimo że konkurencja będzie bardzo mocna. Reprezentacje np. Niemiec czy Francji liczą po prawie 600 osób - mówi płk Tomasz Bartkowiak, szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

VII Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe rozpoczną się 18 października od uroczystej ceremonii. Judocy wyjdą na mate już następnego dnia.

Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe odbywają się co 4 lata. Po raz pierwszy wojskowi rywalizowali w 1995 roku w Rzymie, a następnie w Zagrzebiu, Katanii, Hajdarabadzie, Rio de Janeiro i Mungyeong. Łączny bilans Polaków to 134 medale.

W Wuhan wystąpią st. mar. Kinga Kubicka, szer. Arleta Podolak, mar. Karolina Tałach-Gast, szer. Agata Ozdoba, st. mar. Daria Pogorzelec oraz mar. Karolina Pieńkowska i szeregowe rezerwy: Anna Borowska, Eliza Wróblewska, Beata Pacut.

W składzie mężczyzn są szer. rez. Wiktor Mrówczyński, szer. rez. Damian Stępień, szer. rez. Damian Szwarnowiecki, kpr. Łukasz Błach, szer. rez. Rafał Kozłowski, szer. rez. Piotr Kuczera, szer. Jakub Wójcik, szer. rez. Kamil Grabowski.

W ramach igrzysk w Wuhan judocy będą walczyć również po raz 39. o medale Wojskowych Mistrzostw Świata.