Warsaw Judo Open – dziewięć zwycięstw reprezentantów polskich klubów

Dziewięcioro zawodników i zawodniczek z polskich klubów zdobyło złote medale podczas XXI Warsaw Judo Open na Torwarze. W Warszawie walczyli judocy m.in. z Japonii, Węgier, Holandii, Belgii, Azerbejdżanu i Niemiec.

2-dniowa rywalizacja w Międzynarodowym Pucharze Polski odbywała się w trzech kategoriach wiekowych U16, U18, U21. Nie zabrakło w nich wielu Biało-Czerwonych, uczestniczących w Mistrzostwach Świata bądź Mistrzowach Europy Kadetów czy Juniorów.

Dwa zwycięstwa odnieśli judocy UKS Conrad Gdańsk – w finale wagi -55kg U18 Ksawery Ignasiak (niedawno walczył na Torwarze w ME Kadetów) pokonał Belga Raya Marinxa, a w kategorii -73kg U16 Bartłomiej Szadejko pokonał Łotysza Matissa Zeilę.

W wadze -63kg U18 triumfowała Martyna Glubiak (GKS Czarni Bytom), która latem rywalizowała w zawodach EYOF w Baku. W decydującej walce w Warszawie wygrała z Austriaczką Laurą Kallinger. Z kolei w kat. +78kg U21 najlepsza była Alicja Sokołowska (UKJ Yuko Józefów), brązowa medalistka ostatnich Mistrzostw Polski Seniorek w Rybniku. Drugie miejsce zajęła Holenderka Christina Heck.

W finale wagi +90kg U18 Jakub Sordyl (UKS Galeon Gdynia) zwyciężył Białorusina Maksima Somau. W kadetach w Warszawie wygrywali także Anna Zakrzewska (Akademia Judo Poznań) w kategorii -40kg I Vladyslav Leontiev (KS Gwardia Łódź) w -50kg.

W grupie młodzieżowej na najwyższym stopniu podium stanęli Aleksandra Janeczko (UKJ Arcus Warszawa) i Maria Bączek (TS Gwardia Warszawa), odpowiednio w wagach -52kg i -78kg. W pojedynkach o złoto pokonały Martę Kuraś (UKS Judo Wolbrom) i Martynę Nolewajkę (GKS Czarni Bytom).

Wśród złotych medalistów mieliśmy Japończyków z Uniwersytetu Tokai. W wadze +100kg w kategorii U21 zwyciężył Yuuta Nakamura - w finale wygrał z Michałem Jędrzejczykiem (PKS Gwardia Szczytno) i w półfinale z Wojciechem Kordyalikiem (WKS Śląsk Wrocław), brązowym medalistą ubiegłorocznych Mistrzostw Europy Kadetów w Sarajewie.

Łącznie na Torwarze startowało 1650 judoków i judoczek. Stoczyli oni 2141 walk, z których 1777 zakończyło się przez ippon, a 364 – waza-ari. Natomiast 336 pojedynków kończyło się dogrywkami. W poniedziałek i wtorek randori oraz "Trening z Mistrzem" - brązową medalistką Mistrzostw Świata Seniorek Julią Kowalczyk i piątym zawodnikiem Igrzysk Olimpijskich w Londynie Pawłem Zagrodnikiem.

Organizatorami XXI Warsaw Judo Open byli Uczniowski Klub Sportowy Ryś, Polski Związek Judo, Warszawsko-Mazowiecki Związek Judo.