15-letni Ksawery Ignasiak zwyciężył w Pucharze Europy w Gyor

W wieku zaledwie 15 lat Ksawery Ignasiak (-55kg), najmłodszy reprezentant Polski podczas Mistrzostw Europy Kadetów w Warszawie, zdobył złoty medal Pucharu Europy w Gyor na Węgrzech. W sobotę brąz wywalczyła Aleksandra Szulc (-48kg).

Judoka UKS Conrad Gdańsk wygrał kolejno z Holendrem Rico Poppinghausem, Węgrem Yasinem Ozbasem, w ćwierćfinale w dogrywce z Belgiem Rayem Marinxem, a w półfinale i finale przed czasem – z Ukraińcem Danylo Kulinychem i Austriakiem Issą Naschcho, który w październiku sięgnął po brąz PE na Słowenii.

Wcześniej w tym roku Ksawery Ignasiak (ur. 11 sierpnia 2004 roku) 3-krotnie startował w Pucharze Europy, a najlepiej spisał się w debiucie w hiszpańskiej Fuegiroli, gdzie pokonał trzech rywali, a następnie przegrał walki ćwierćfinałową i repesażową. Talent młodego zawodnika docenili trenerzy reprezentacji Kotaro Sasaki i Paweł Zagrodnik i powołali na czerwcowe ME Kadetów w Warszawie. Młodziutki judoka uległ Francuzowi Emile Notebaertowi, który zajął 7 miejsce.

Oprócz brązowego medalisty tegorocznych Mistrzostw Polski Kadetów – Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Chęcinach, którego ulubionymi technikami są ura nage i seoi nage, w 1. dniu zawodów na Węgrzech bardzo dobrze spisała się Aleksandra Szulc, która do tej pory startowała tylko w Pucharze Europy w Bielsku-Białej.

W sobotę w Gyor wygrała z Holenderką Nohade Riadi i Kingą Klimczak, a w półfinale uległa zawodniczce gospodarzy Rebece Ricie Koszegi. W walce o brąz reprezentantka Biało-Czerwonych pokonała inną Węgierkę Lucę Horvath. Kinga Klimczak zajęła 9 miejsce, podobnie jak Łukasz Wysocki (-60kg) i Piotr Zender (-66kg). Natomiast siódma w wadze -44kg była Oliwia Onysk.