POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

2-krotny Mistrz Olimpijski Waldemar Legień na campie w Elblągu

Słynny judoka Waldemar Legień po 3 latach ponownie przyjechał do Elbląga i wziął udział w bardzo mocnej, dziewiątej już edycji campu pod hasłem "Szlifujemy talenty - poszukujemy mistrza". Gościem specjalnym był urodzony w 1933 roku mistrz Ryszard Zieniawa.

Jak poinformował Roman Gdula, prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Olimpia - Judo Elbląg, w 3-dniowym "Judo Camp Elbląg 2020", wzięło udział ponad 900 zawodniczek i zawodników plus trenerzy. Trenowali judocy z Polski, Czech, Litwy, Niemiec i Rosji.

- Do południa odbywały się dwie sesje treningowe dla zawodników, jedna sesja dla szkoleniowców i trening otwarty dla dzieci trenujących judo w Elblągu. Sesja popołudniowa składała się również z dwóch sesji treningowych dla dzieci i młodzieży oraz sesji dla trenerów. Zajęcia trwały od g. 8:30 do 20:00 - dodał Roman Gdula.

Camp w Elblągu zgromadził gwiazdy polskiego judo. Treningi techniczne prowadził 2-krotny Mistrz Olimpijski (Seul/1988, Barcelona/1992) Waldemar Legień. Legendarny zawodnik, który niedawno otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, ma w dorobku również Mistrzostwo Europy 1990, Wicemistrzostwo Europy 1985, trzy brązowe medale Mistrzostw Świata 1987, 1989 i 1991 rok. Z kolei w 1986 roku wywalczył brąz ME.

W zajęciach uczestniczyły inne sławy tej dyscypliny sportu na czele z Mistrzem Olimpijskim z Atlanty (1996) i 2-krotnym Mistrzem Świata Pawłem Nastulą i Wicemistrzynią Olimpijską z Atlanty Anetą Szczepańską. Nie zabrakło także Mistrzyni Europy z 2002 roku Adriany Dadci-Smoliniec, zaangażowanej m.in. w rozwój judo dla niepełnosprawnych.

- Mieliśmy szczególnego gościa. Trenerem prowadzącym zajęcia techniczne, prowadzącym treningi był Waldemar Legień, dwukrotny złoty medalista olimpijski w judo. Pokazywał podstawy walki w parterze, techniki walki w pozycji stojącej, poprawiał technikę zawodnikom. Było bardzo nam miło, że znakomici sportowcy przyjechali do Elbląga z wychowankami swoich klubów - dodał prezes UKS Olimpia-Judo Elbląg cytowany w miejscowych mediach. Bardzo mocno zaangażowany w organizację był również Leszek Wilk, trener Judo Olimpia Elbląg.

W tym roku głównym turniejem światowym są Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Biało-Czerwoni obecnie uczestniczą w kwalifikacjach do japońskich zawodów.

- Był taki moment, kiedy nasze judo było na bardzo wysokim poziomie. Teraz tego złotego medalu polskiemu judo bardzo brakuje. Takie obozy, jak ten w Elblągu, powodują, że być może na kolejnych igrzyskach będziemy mieli sukcesy. Byłoby bardzo miło, gdyby któryś z naszych zawodników zrobił taką niespodziankę, jak ja i Paweł Nastula - mówił w Elblągu Waldemar Legień.

Patronat honorowy nad imprezą objął Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.