POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Adam Stodolski wystąpi w Mistrzostwach Europy Open

W dwóch kategoriach wagowych -57kg kobiet i -73kg rozgrywane będą Mistrzostwa Europy Open. Polskę reprezentować będzie Adam Stodolski z klubu Leśnik Kaczory.

Zawody mistrzowskie zaplanowane są na 16 grudnia w Prisztinie. Na liście startowej jest 17 zawodniczek i 24 zawodników, w tym m.in. Azer Hidayat Heydarov (nr 1 w rankingu światowym), Gruzin Lasha Shavdatuashvili (5) i Włoch Manuel Lombardo (7).

Z naszego kraju w Kosowie startować będzie 23-letni Adam Stodolski, srebrny medalista Grand Slamu w Kazachstanie i 5 judoka Oceania Open w Australii.

W nietypowych Mistrzostwach Europy walka odbywać się będzie w kategoriach -57kg i -73kg, a więc mogą uczestniczyć także kobiety z wag -48kg, -52kg i mężczyźni z wag -60kg, -66kg.

Zwycięzcy otrzymają po 55 tysięcy euro (70 procent tej kwoty dla zawodniczki bądź zawodnika i 30 procent dla trenera), srebrni medaliści – po 35 tys. euro, brązowi – po 20 tys., a przegrani w walkach o brąz – po 10 tys. Łączna pula to 300 tys. euro.

W tym roku seniorzy rywalizowali już w Indywidualnych Mistrzostwach Europy we francuskim Montpellier (brązowy medal Angeliki Szymańskiej w kat. -63kg) i Mistrzostwach Europy Drużyn Mieszanych w Krynicy-Zdroju w ramach Igrzysk Europejskich Kraków/Małopolska 2023.

W 2024 roku Piła i Polski Związek Judo będą organizatorami Młodzieżowych Mistrzostw Europy.