POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Agata Ozdoba-Błach – zdrowie dopisuje i wierzę w olimpijski awans

- Jestem przekonana, że mogę skutecznie powalczyć o Igrzyska w Tokio. Przed Rio de Janeiro miałam kłopoty ze względu na poważną kontuzję – mówi Agata Ozdoba-Błach, brązowa medalistka MŚ I ME, która w wieku 32 lat może zadebiutować na olimpijskim tatami.

W 2014 roku wrocławianka zdobyła brąz Mistrzostw Europy we francuskim Montpellier, a 3 lata później stanęła na podium Mistrzostw Świata w Budapeszcie. Niestety nie udało się jej w międzyczasie pojechać na Olimpiadę do Rio, a na przeszkodzie stanął ciężki uraz kolana.

- W październiku 2015 roku w trakcie Igrzysk Wojskowych w Korei Południowej doznałam kontuzji więzadła krzyżowego i niedługo później poddałam się operacji. To wszystko znacznie utrudniło mi zakwalifikowanie się na Igrzyska. Tym razem na szczęście zdrowie dopisuje i mam nadzieję, że przy mądrym treningu sukcesy przyjdą. Moja sytuacja jest na pewno lepsza niż na początku 2016 roku – powiedziała Agata Ozdoba-Błach (-63kg).

W rankingu olimpijskim obecnie zajmuje 29 miejsce, ostatnie premiowanym awansem na IO w Tokio 2020. Reprezentantka Polski zdobyła dotąd 1409 punktów. Za nią sklasyfikowane są Meksykanka Prisca Awiti Alcaraz 1387 pkt (na dziś ma kwalifikację kontynentalną), Japonka Aimi Nouchi 1330 pkt i Brytyjka Lubjana Piovesana 1313 pkt.

- W analogicznym czasie przed poprzednimi zawodami olimpijskimi byłam znacząco niżej na liście olimpijskiej. Moim celem do końca maja jest zakwalifikowanie się na Igrzyska w Japonii. Do Tokio przyjadą najlepsze zawodniczki z całego świata i na pewno każda będzie świetnie przygotowana. Jeśli myśli się o wysokim miejscu w najważniejszym turnieju prędzej czy później trzeba stoczyć walki z najbardziej utytułowanymi przeciwniczkami – przyznała jedna z liderek kadry Biało-Czerwonych.

Agata Ozdoba-Błach, żona znanego zawodnika i trenera Łukasza Błacha, nowy sezon 2020 rozpocznie już wkrótce występem w Grand Prix w izraelskim Tel Avivie.

- Nigdy nie startowałam w styczniu, ale tak ułożony jest kalendarz. Punktów rankingowych nie zamierzam przeliczać, po prostu lubię koncentrować się na dobrym występie, aby dać z siebie 100 proc. – dodała Drużynowa Wicemistrzyni Świata oraz Mistrzyni i Wicemistrzyni Europy.

W kategorii wagowej -63kg na 52 miejscu plasuje się Karolina Tałach-Gast 590 pkt, Angelika Szymańska jest 75 - 247 pkt, zaś Natalia Kropska 76 - 238. Zdecydowaną liderką jest słynna Francuzka Clarisse Agbegnenou - 6010 pkt.