Aleksandra Kaleta, Anna Dąbrowska i Szymon Śmiegel złotymi medalistami w Bańskiej Bystrzycy

Aleksandra Kaleta (-52kg), Anna Dąbrowska (-63kg) i Szymon Śmiegel (-60kg) zwyciężyli w turnieju w Bańskiej Bystrzycy. Zawody na Słowacji były pierwszymi w czasie pandemii koronawirusa. Żadnych imprez międzynarodowych nie było od prawie pół roku. W ostatnich miesiącach Polacy trenowali na zgrupowaniach w Centralnych Ośrodkach Sportu.

- Stoczyłam 5 walk, a w finale wygrałam z reprezentantką Węgier Reką Pupp – mówi Aleksandra Kaleta, brązowa medalistka Mistrzostw Świata Juniorek. Jej finałowa rywalka to medalistka Grand Slam i Grand Prix oraz była Mistrzyni Europy Juniorek.

Złote medale na Słowacji wywalczyli również Anna Dąbrowska (-63kg) i Szymon Śmiegel (-60kg. Ze srebrnymi krążkami do Polski wrócili Dominika Nowicka (-57kg), Arleta Podolak (-63kg), Paula Kułaga (+63kg), Piotr Kuczera (-90kg) i Kacper Szczurowski (-100kg).

Brązowy medal zdobył m.in. były Mistrz Europy Juniorów i Młodzieżowców oraz 5 zawodnik MŚ Seniorów 2018 w Baku Damian Szwarnowiecki (-81kg). Zwyciężył w sobotę w 4 z 5 pojedynków.

Na 3 stopniu podium, oprócz Damiana Szwarnowieckiego, znaleźli się Aleksandra Janeczko i Katarzyna Wiszniewska -52kg, Joanna Janeczko -57kg, Natalia Kropska -63kg, Maria Bączek i Kinga Wolszczak +63kg oraz Hubert Pieczyński -60kg, Przemysław Litwin -66kg, Mateusz Garbacz i Adam Stodolski -73kg, Norbert Majcher i Wojciech Punda -90kg, Oleksii Lysenko -100kg i Artur Pujszo +100kg.

Łączny dorobek polskich judoków to 23 medale - 3 złote, 5 srebrnych i 15 brązowych.

Zawody na Słowacji odbyły się w 7 kategoriach wagowych męskich -60kg, -66kg, -73kg, -81kg, -90kg, -100kg, +100kg oraz 4 kategoriach wagowych kobiecych -52kg, -57kg, -63kg, +63kg.