POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Aleksandra Kaleta – postaram się zająć jak najwyższe miejsca w European Open

Trzy turnieje European Open (Puchar Świata), dwa zagraniczne campy i zgrupowanie w Spale – to najbliższe plany Aleksandry Kalety (-52kg). - postaram się zająć jak najwyższe miejsca w turniejach międzynarodowych – mówi brązowa medalistka Mistrzostw Świata Juniorów w 2019 roku.

Już w ten weekend 21-letnia Aleksandra Kaleta (Judo Wolbrom) wystąpi w zawodach EO w portugalskim Odivelas. W połowie lutego startować będzie w Bratysławie, zaś ostatniego dnia lutego powalczy w turnieju tej samej rangi w Arenie Ursynów w Warszawie.

- Mam zaplanowane również campy w Belgii i Niemczech, a także zgrupowanie w Spale. Wierzę, że zaprezentuję się z jak najlepszej strony i zajmę wysokie miejsca w poszczególnych turniejach European Open – powiedziała Aleksandra Kaleta, która w poprzednim sezonie zadebiutował w Mistrzostwach Świata Seniorek. W Tokio przegrała z Gruzinką Tetianą Levytską-Shukvani.

Reprezentantka Polski tegoroczne starty rozpoczęła od złotego medalu w Reykjavik Judo Open. Rywalizowała w kategorii -57kg, bowiem na Islandii nie było zawodów w wadze -52kg. Aleksandra Kaleta wygrała wszystkie walki – z Brytyjkami Charlie Bond i Sidney Tancock oraz miejscową zawodniczką Astą Arnorsdottir.

- Pierwszą walkę wygrałam przez trzymanie, drugą przez uchi mate, a trzecią na sumi gaeshi. Rywalki były z wyższej kategorii wagowej. Wszystkie zwycięstwa odniosłam przed czasem. To był start przygotowawczy i sprawdzający przed serią zawodów cyklu European Open. Nigdy wcześniej nie rywalizowałam na Islandii. Z pierwszego występu jestem zadowolona. Starałam się doskonalić swoje atuty – przyznała.

W 2019 roku Aleksandra Kaleta zdobywała doświadczenie we wspomnianych Mistrzostwach Świata, jak również Grand Prix i European Open.

- Zebrałam cenne doświadczenie rywalizując z najlepszymi zawodniczkami wagi -52kg. Mam nadzieję, że już niedługo to zaprocentuje. W zawodach Grand Prix czy Pucharze Świata poziom startujących judoczek jest znacznie wyższy niż w większości turniejów juniorskich czy Pucharze Europy Seniorek – dodała Aleksandra Kaleta.

Oprócz niej złote medale w islandzkiej stolicy zdobyli również Natalia Kropska (-63kg) i Paweł Drzymał (-81kg), a brąz wywalczyła Agata Zacheja (-63kg).

W rankingu światowym Aleksandra Kaleta, której celem są Igrzyska w Paryżu w 2024 roku, zajmuje 100 miejsce. Natomiast na liście olimpijskiej jest 85.