Angelika Szymańska awansowała na 14 miejsce w rankingu światowym

Srebrna medalistka Grand Slamu w Budapeszcie Angelika Szymańska (-63kg) awansowała z 21 na 14 miejsce w rankingu światowym. Natomiast Adam Stodolski (-73kg), który zajął 5 pozycję, przesunął się o 20 „oczek”, tj. z 65 na 45 lokatę.

To już trzeci medal Angeliki Szymańskiej w zawodach rangi Grand Slam. Dwa brązowe medale zdobyła w Paryżu, w październiku 2021 roku i lutym 2022 roku. Na początku poprzedniego roku startowała też w GS w Tel Avivie i Tashkencie.

W sobotę w węgierskiej stolicy judoczka Olimpijczyka Włocławek, pokonała 4 rywalki, w tym brązowe medalistki Igrzysk Olimpijskich Kanadyjkę Catherine Beauchemin-Pinard i Brazylijkę Ketleyn Quadros. Na liście światowej są one bardzo wysoko, odpowiednio na 5 i 4 miejscu. Z kolei Japonka Megumi Horikawa, która w finale pokonała Angelikę Szymańską, awansowała z 27 na 12 lokatę. Trzynasta jest Izraelka Gili Sharir, z którą Polka wygrała w Budapeszcie.

Adam Stodolski z Leśnika Kaczory zasłynął w GS w Budapeszcie zwycięstwem ze słynnym Azerem Rustamem Orujovem, medalistą Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata. Łącznie wygrał 3 pojedynki i był już w półfinale, ale ostatecznie uplasował się tuż za podium.

W rankingu IJF reprezentant Polski jest obecnie 45, zaś Rustam Orujov 6. Natomiast Gruzin Lasha Shavdatuashivili, z którym Adam Stodolski przegrał w półfinale na Węgrzech, jest liderem wagi -73kg.

Z Polaków, najwyżej w całym rankingu Międzynarodowej Federacji Judo znajdują się Beata Pacut-Kłoczko (-78kg) – 9 miejsce, wspomniana Angelika Szymańska -14 miejsce oraz Julia Kowalczyk (-57kg) – 15 miejsce.