POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Lipiec 2023

Uniwersjada w Chengdu: Kacper Szczurowski zdobył brązowy medal

Reprezentujący Wyższą Szkołę Edukacji w Sporcie Warszawa i AZS Gliwice Kacper Szczurowski (+100 kg) zdobył brązowy medal w 31. Letniej Uniwersjadzie w chińskim Chengdu.

Kacper Szczurowski, brązowy medalista Młodzieżowych Mistrzostw Europy z 2019 roku w wadze -100kg, rozpoczął poniedziałkową rywalizację w Azji od błyskawicznego zwycięstwa z Brazylijczykiem Guilherme Oliveirą Cabralem w 1/8 finału.

W ćwierćfinale reprezentant Polski przegrał z Japończykiem Yutą Nakamurą (2.35 min), zaś w repasażu wygrał z Francuzem Amadou Meite (1.20 min).

PE Juniorów: Jakub Sordyl ze złotem, a Michał Wąsikowski z brązem w Berlinie

Drugi dzień juniorskiego Pucharu Europy w Berlinie przyniósł naszej reprezentacji złoty medal Jakuba Sordyla w kategorii +100kg i brązowy Michała Wąsikowskiego w wadze -90kg oraz trzy miejsca punktowane: 5 Kinga Klimczak -52kg, 5 Wiktoria Dziob -57kg, 7 Grzegorz Teresiński +100kg.

Łączny dorobek polskich judoków to 5 medali (2-0-3) i wysoka 4 pozycja w klasyfikacji drużynowej. W sobotę po złoto sięgnęła Aleksandra Turek (-78kg), a po brąz Martyna Glubiak (-63kg) i Aleksandra Kowalewska (-70kg).

PE Juniorów: złoto Oli Turek, brąz Martyny Glubiak i Oli Kowalewskiej

Aleksandra Turek (-78kg) zdobyła złoty medal, a Martyna Glubiak (-63kg) i Aleksandra Kowalewska (-70kg) brązowe w 1 dniu Pucharu Europy Juniorów w Berlinie.

Dla Aleksandry Turek to już trzeci tytuł i łącznie piąty medal w zawodach tej rangi w 2023 roku. Poprzednio triumfowała w marcu w Bośni i Hercegowinie oraz w lipcu w Słowenii. Srebro wywalczyła na Litwie, a brąz w Portugalii.

Dzisiaj w Niemczech wygrała trzy walki przed czasem, w tym w półfinale z Finką Emmą Krapu i w finale z judoczką gospodarzy Mathildą Sophie Niemeyer.

EYOF w Mariborze: Polacy wygrali z Rumunią i przegrali z Węgrami

Po zwycięstwie z Rumunią 4:3 w 1/16 finału, reprezentanci Polski przegrali z Węgrami 1:4 w 1/8 finału turnieju zespołów mieszanych (team mixed) w Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF) w Mariborze.

Na zakończenie zawodów w Słowenii podopieczni trenera kadry narodowej Tomasza Jopka rywalizowali w sobotę w drużynówce. Pierwszym przeciwnikiem była Rumunia, a spotkanie było bardzo zacięte.

Uniwersjada w Chengdu: Daga Qing rywalem Sebastiana Marcinkiewicza

Judoka gospodarzy Daga Qing będzie w niedzielę rywalem Sebastiana Marcinkiewicza (-81kg) w 1/16 finału 31. Letniej Uniwersjady w chińskim Chingdu. Z kolei w poniedziałek wystąpią Michał Jędrzejewski (-100kg) i Kacper Szczurowski (+100kg).

W przypadku zwycięstwa z Dagą Qingiem, kolejnym rywalem Sebastiana Marcinkiewicza (uczelnia: Uniwersytet WSB Merito Wrocław/klub: Praesidium Wrocław) będzie Tadżyk Shodmon Rizoev.

EYOF w Mariborze: Nicole Widłak na miejscach 9-12

Nicole Widłak (Czarni Bytom) została sklasyfikowana na miejscach 9-12 w kategorii +70kg podczas Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF) w Mariborze.

Po zwycięstwie w 1/8 finału przez ippon (dwa razy waza-ari) z Niemką Peppa Ploehnert, przegrała w ćwierćfinale z Francuzką Quessią Diankolelą-Biniakounou.

Niestety w swojej pierwszej walce repesażowej reprezentantka Polski uległa Rumunce Roxanie Visie.

Uniwersjada w Chengdu: Polacy po pierwszych treningach, w piątek losowanie

Polscy judocy są już po pierwszych treningach przed rywalizacją w 31. Letniej Uniwersjadzie w Chengdu. W chińskich zawodach naszą kadrę narodową poprowadzi główny trener seniorskiej reprezentacji Rashad Hasanov.

Do występu uniwersjadowego przygotowują się: -81kg Sebastian Marcinkiewicz (uczelnia: Uniwersytet WSB Merito Wrocław/klub: Praesidium Wrocław), -100kg Michał Jędrzejewski (Politechnika Gdańska/Wybrzeże Gdańsk), +100kg Kacper Szczurowski (Wyższa Szkoła Edukacji w Sporcie Warszawa/AZS Gliwice).

Losowanie odbędzie się w piątek, 28 lipca.

PE Juniorów: w najbliższy weekend turniej w Berlinie

Kilkanaścioro polskich judoków w dniach 29-30 lipca startować będzie w Pucharze Europy Juniorów w Berlinie. To kolejny sprawdzian przed wrześniowymi Mistrzostwami Starego Kontynentu w Holandii.

W niemieckiej stolicy wystąpią m.in. aktualny juniorski Mistrz Europy Ksawery Ignasiak -60kg, a także Michał Wąsikowski -90kg, Grzegorz Teresiński +100kg i Jakub Sordyl +100kg oraz Martyna Glubiak -63kg, Aleksandra Kowalewska -70kg, Aleksandra Turek -78kg i inni.

EYOF w Mariborze: Jan Kolondra na 5 miejscu

Jan Kolondra (Akademia Sparta Skoczów) zajął 5 miejsce w kategorii -55kg w Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF), który rozpoczął się w słoweńskim Mariborze.

Wszystkie 4 walki z udziałem reprezentanta Polski zakończyły się przed czasem. Jan Kolondra rozpoczął rywalizację od porażki z Włochem Emiliano Lattanzim, zaś w repasażach wygrał z zawodnikiem gospodarzy Galem Blażiciem oraz Estończykiem Filippem Shchekotinem.

W pojedynku o brązowy medal Polak przegrał z Azerem Aykhanem Mirzazadą.

Uniwersjada w Chengdu: utytułowani Azjaci wśród rywali Polaków

W dniach 29 lipca – 1 sierpnia nasi reprezentanci Sebastian Marcinkiewicz (-81kg), Michał Jędrzejewski (-100kg) i Kacper Szczurowski (+100kg) walczyć będą w chińskim Chengdu w 31. Letniej Uniwersjadzie. Wśród rywali Polaków są utytułowani judocy m.in. z Azji.

Kto wystąpi w kategoriach wagowych z udziałem polskich judoków?

-81kg (27 zawodników) Sebastian Marcinkiewicz

- Koreańczyk Lee Joonhwan (nr 4 w światowym rankingu seniorskim), brązowy medalista Mistrzostw Świata w Katarze

Strony