POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Październik 2023

Dominik Król i Kacper Szczurowski najlepsi w turnieju o „Złoto Shoguna”

Dominik Król (UKS Judo Wolbrom) w kategorii -75kg i Kacper Szczurowski (KŚ AZS Gliwice) w wadze +75 kg zwyciężyli w Międzynarodowy Turniej Mistrzów o "Złoto Shoguna", który odbył się w Gliwicach.

W walkach finałowych ich rywalami byli – odpowiednio – Austriak Mathias Czizsek i Grzegorz Teresiński (UKS SDW Warszawa).

W niższym limicie wagowych 3 miejsce zajęli Patryk Walczyk (Czarni Bytom) i Mateusz Garbacz (Kuma Judo Warszawa), a w plusie na 3 stopniu podium stanęli Tomasz Tałach (Wybrzeże Gdańsk) i Dominik Majowski (Czarni Bytom).

Mistrzostwa Europy: Angelika Szymańska rozstawiona z trójką

W najbliższy piątek, 3 listopada we francuskim Montpellier rozpoczynają się Mistrzostwa Europy Seniorek i Seniorów. Z polskiej reprezentacji najwyżej rozstawiona, z numerem 3 jest Angelika Szymańska (-63kg).

W tym sezonie zdobyła ona 3 medale w turniejach Grand Slam, w tym złoty we wrześniu w Baku. W rankingu światowym zajmuje 7 miejsce, a w ME wyżej rozstawione są tylko Kosowianka Laura Fazliu i Izraelka Gili Sharir.

„Złote” zakończenie sezonu startowego przez Zuzannę Banaszewską

To był znakomity, choć jeszcze trwający, sezon 2023 dla Zuzanny Banaszewskiej (+70kg). Reprezentantka Polski zakończyła okres startowy złotymi medalami w Pucharach Europy w Niemczech i Łotwie.

- Do końca roku już tylko campy i treningi. A jeśli chodzi o dwa październikowe turnieje międzynarodowe, nie czułam przewagi, przed zawodami nie patrzę czy walczę z zawodniczką z rankingu, nie ma to dla mnie znaczenia. To były zawody kontrolne – mówi Zuzanna Banaszewska.

Mistrzostwa Europy: ósmy start Piotra Kuczery, debiut Elizy Wróblewskiej

Za tydzień we francuskim Montpellier rozpoczną się Mistrzostwa Europy. Ósmy raz w turnieju tej rangi wystąpi Piotr Kuczera, siódmy Julia Kowalczyk, zaś szósty Beata Pacut-Kłoczko. Wszyscy są medalistami - Mistrzostw Świata (Kowalczyk, Pacut-Kłoczko) bądź Europy (Pacut-Kłoczko i Kuczera).

Z kolei Eliza Wróblewska startowała w seniorskich Mistrzostwach Świata w 2019 roku, ale w Mistrzostwach Europy jeszcze nie.

W składzie reprezentacji Polski na ME 2023 jest 13 osób – 7 judoczek i 6 judoków. Z powodu kontuzji zabrakło Katarzyny Sobierajskiej w kategorii -70kg.

MŚ w Judo Kata: bracia Ptak wystąpią w dwóch konkurencjach

Antoni Ptak i Stanisław Ptak wystąpią w dwóch konkurencjach Ju No Kata i Nage no Kata w Mistrzostwach Świata w Judo Kata, które od 28 do 29 października odbędą się w Abu Dhabi.

- Z par juniorskich bracia Ptak to nasza największa szansa na medal – mówi Sławomir Smater, trener kadry narodowej Biało-Czerwonych.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich startować będzie 14-osobowa reprezentacja Polski – łącznie w 8 Kata.

- Każda para seniorska ma szansę na finał. Anna Jagiełło i Leszek Piąstka oraz Bartosz Machna i Dawid Kajdy powinni walczyć o medal – dodał szkoleniowiec.

Mistrzostwa Europy: ostatnie zgrupowanie kadry kobiet w Bytomiu

Przygotowująca się do Mistrzostwa Europy kobieca reprezentacja Polski trenuje na zgrupowaniu w Bytomiu. We francuskim Montpellier (3-5 listopada) wystąpi 7 naszych judoczek.

- W Bytomiu trenujemy w pełnym składzie, czyli Aleksandra Kaleta -52kg, Julia Kowalczyk -57kg, Arleta Podolak -57kg, Angelika Szymańska -63kg, Eliza Wróblewska -70kg, Beata Pacut-Kłoczko -78kg, Kinga Wolszczak +78kg – mówi trener Paweł Zagrodnik.

Strony